Hjälp ang kebnetur

Har funderat på att åka från Nikka till kebne och vidare därifrån i turordninigen singi, sälka, nallo, vistas och slutligen tillbaka till Nikka. Behöver nödvändigtvis inte stanna för övernattning på varje ställe.

Undrar hur många dagar jag behöver för denna tur.
 

Guest

Gäst
Kvalitetsfråga...!

Din form,vana samt vädret bestämmer!
Men en "normaltur" som jag brukar leda är en dag mellan stugorna. Du skall väl njuta o titta på utsikten också? Är Du stark o har bra skior kan Du luncha o sen ta ett pass till? Vinden tar musten ur en snabbt! Var flexibel och planera med en extradag!

"de blir aldrig som man tänkt sig.../ Göran
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Månadens fråga: Vandring i Sarek – varifrån utgår du helst?

Har du vandrat i Sveriges största högfjällsområde? Då vill vi veta: vilken plats tycker du är bäst att utgå från?
Tack för snabbt svar Göran och självklart ska jag njuta!

Har ganska bra kondition och är van skidåkare. Det är mest den sista sträckan mellan vistas och nikka som bekymrar. Jag funderar om man kan ta den på en dag under gynsamma förhållande.
 
Vi (jag och en vän) ska ut på en "längre" tur snart och satt och räkna på att 12km är ganska lagom. Eftersom vi har ett tåg att passa. Skulle man bli insnöad en dag eller fler, blir det inte för mycket att ta igen. Bra att tänka på.
 

Guest

Gäst
Puhh

har Du tröttnat på vyerna så är det bara att bita ihop? vistas-Nikka är den tråkigaste sträcka jag vet...! De 25 ??Km känns som 35...!

Tiden styr kanske...? Varför inte ta en etapp på natten...? Då kanske din tidsplan blir bättre?
Jag har några ggr gått iväg efter 2200 o kört 4-5 timmar. Alla har uppskattat nattens äventyr med stjärnfall o Polarlight som oförglömligt!!

"de blir aldrig som man tänkt sig" / Göran
 
Tack igen!

Om sträckan är tråkig kanske en spännande natttur blir ett bra alternativ att avsluta resan med

/hoppas bara på stjärnklart/
 
Eftersom du ställer den fråga som du gör så antar jag att du inte varit i trakterna förr. Du ska veta att myterna om sträckan Nikka-Keb är hur många som helst och alla går ut på hur fruktansvärt tråkigt och "turistiskt" det är. Har du inte varit här förr kommer du att uppfatta den annorlunda. Definitivt inte turens höjdpunkt, men klart acceptabel som transportsträcka. På vinterna åker man på sjöarna och ser på landskapet på helt annat sätt än sommarvandrarnas björkskogsvyer.

Per
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips