Hinner man??

Hej

Undrar om man hinner att gå till Sitasjaure från Ritsem om man ankommer Ritsem samma dag med bussen(morgonbussen).
Eller kan man åka buss till Sitasjaure direkt. Har läst i böcker om att ibland så går bussen vidare till Sitasjaure. Kasn dock ej hitta förbindelsen på bussföretagets hemsida.

MvH Jesper
 
Till Sitasjaure

Jag startade från Sitasjaure för drygt 10 år och vi tog buss från Ritsem. Den förbindelsen upphörde på 90-talet.
Jag planerade senare en annan tur (som aldrig blev av) med start från Sitasjaure och då ringde jag till STF i Ritsem och fick tips om vidare skjuts.

Mvh Björn
 


Det är grusväg och den går fort att gå på, särskilt på andra hållet då det är nedför. Men ja, du hinner gå på en dag; skulle tro att det tar 6 timmar.

Hmm.. fast du skulle ha familjen med va? En 12-åring tycker kanske inte att en 2 mil lång promenad på grusväg är rolig. Det går tydligen att fixa privat skjuts och det är nog nått att fundera på.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips