Helgelandskusten

Vi var där 2013

Varför inte paddla själva. Vi var där Juli 2013. Det finns mycket information på nätet och vi gjorde mycket förberedelser. Det är betydligt tuffare paddling än Sverige men är du tillräckligt duktig klarar du det.

Här har du lite bilder från vår tur som inspiration.

http://youtu.be/qe1Wl_gT7kc
 
Även fast det är farligt kallt skulle jag rekommendera en tur på Storglomvassdammen i Glomfjord. Det isblå, iskalla och avgrundsdjupa vattnet möter rent berg och längst bort kalvar en glaciär. Det finns anledning att hålla avstånd men vackert är det. Numera är området nog nationalpark. Grottor finns också att besöka som kuriosaaktivitet.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips