"Havtorn nya innebäret". Artikel i Sydsvenskan

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Parfait

Prova att göra en Havtornsparfait, gudomligt gott efter en tung middag och väldigt vackert garnerat med färska hallon.

mitt innlägg i debatten
 
Har kokat bären och druckit som soppa, inte så dumt även om doften påminner om spya! C vitamin halten är hög och man har uppmätt värden högre än nypon.

/mattias
 
Testade Havtornsmarmelad till rådjuret härom helgen (den var så fast i strukturen att jag tyckte den påminde om gele så ja..... ) och det var absolut rekommenderbart.

Är det billigare med havtorn uppåt landet, och går den att odla effektivt eller eftersom det numera finns i diverse produkter som smaksättare i vatten etc.
 
Det odlas väl på en del håll i landet, bland annat här i Jämtland.... men jag tror den mesta Havtornen i kommersiella produkter kommer från de baltiska staterna. Där har de kommit ganska långt med odling vad jag kan begripa.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips