Havskajak till 190 cm

Hej
Sitter längst uppe i bottenviken och drömmer om att börja paddla igen. Ganska få möjligheter att testa olika kajaker så jag hoppas kunna få lite goda råd på vågen. Här är mina kriterier som jag tänker idag:
- paddling främst i norge
- 190 cm o ca 99 kg
- ganska vattenvan och kommer nog att uppskatta manöverbarheten (kantning före roder) då mesta paddlingen kommer vara i en fjord = vindvågor..men jag tror även jag kommer att gilla fart. Kommer att satsa på roll..som jag kunnat tidigare. Bra kontakt ...men inte obekväm
- mest korare dagsutflykter
- lättlagat..glasfiber

Några tidigare erfarenheter: Norkapp, tidig modell (broachade i surf), Iseflo (pråmig)..
Det jag googlat fram hittills är att en NDK HV Explorer skulle kunna funka, men det finns säkert fler..!?

Jöran
 
det finns mycket att välja på

Det finns många modeller att välja på. här är några ytterligare som kan passa in. Tahe Wind 535, Whisky 16, sen har du ju Tiderace Xplore X.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Det känns nästan som att det är fler kajaker som passar in på kraven än som passar dåligt!

Sen har vi förstås den eviga diskussionen skädda/roder...

På fjärdar känns det åtminstone inte som att roder är fel! Men jag vet ju att det är alldeles förfärligt subjektivt...
 
..Någon som testat Romany..som finns i lite olika modeller.
Jag tror nog att mitt användningsområde blir mer lek i vågor än expedition.
 

avslutad160118

Avslutat
Om det är leka du vill göra rekommenderar jag varmt Romanyn (jag äger en som jag är väldigt nöjd med). Den finns dessutom i en surf-modell som är bra för de med lite längre ben. Jag tror inte du kommer ångra ditt val :).
 
Whisky 16 är väldigt trång i nyckelhålet att komma ned i och Tahe Wind 535 lite trång också om man är 195 cm, som undertecknad. Provat W 535 men bara suttit i W 16 på land
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Glömde - dessutom satt jag däremot väldigt bra i just en NDK Explorer HV till låns i helgen, väl värd att prova
 
Tack för tankar o tips.
Ingefärskvinnan- jag har läst lite trådar om varierad kvalitet för NDK. Har kajaken funkat bra för Dig?
Helge- har Du testat kajaken i vatten eller var det en "torrtest"
Jöran
 
Hej måste bara be dig kolla upp Tahe Oceanspirit också. Ritad av Johan Wirsèn som är känd för sina lekfulla funktionella kajaker. Har varit ute en sväng och testat.
 
Är inte så bra på "rollkajaker" men har provat några ändå. Är 195 cm lång och väger 86 kg. Romany sitter jag hyfsat i, PH Cetus och Quest sitter jag bra i, Tahe Bayspirit kommer jag knappt ner i och sitter sen dåligt, Necky Chatham 16 har jag svårt att komma ner i men sitter sen acceptabelt.

Några cm på benlängd eller höftbredd kan göra att du upplever kanoterna helt annorlunda.
 
Hej Erik
Var det en standard romany som Du kom ned i..? Hade Du paddlat alla dessa kanoter också och kan Du då säga vilken som kändes mest manöverbar..lättsvängd i sjögång...
 
Hej Erik
Var det en standard romany som Du kom ned i..? Hade Du paddlat alla dessa kanoter också och kan Du då säga vilken som kändes mest manöverbar..lättsvängd i sjögång...


Romanyn är klubbens och jag vet inte idag vilken modell det är. Bild finns på http://www.okk.se/admin/kundbilder/164/KlubbkanoterA.JPG

Neckyn är nog den roligaste när man väl är ute bland vågorna men jobbig att paddla dit pga att den är kort och lättsvängd. Den finns i längre versioner än den 16 jag provade.

P&H Cetus finns i std, LV och MV-versioner. Värd att prova. Quest kändes inte lika trygg på något sätt.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.