Har du bytt slingor i dina kamsäkringar?

Har du bytt ut slingorna i dina kamsäkringar?

  • Nej, de är mindre än 5 år och i fint skick.

    Röster: 20 47.6%
  • Ne, de är mer än 5 år men i fint skick fortfarnade.

    Röster: 17 40.5%
  • Ja, för de var mer än 5 år.

    Röster: 4 9.5%
  • Ja, men inte p g a åldern, utan för att de såg ut att behöva bytas.

    Röster: 2 4.8%

  • Totala väljare
    42
  • Enkät stängd .
En samvetsfråga, kan tyckas, och rent statistiskt kommer förstås resultatet inte att vara tillförlitligt, men det kunde ju vara intressant att se resultatet även under de förutsättningar som en sån här undersökning ger.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Det låter ju som ett nejalternativ... Finns ju lite trådar om hur man kan göra, men jag önskar ju att frakten till USA vore gratis, där slingar tillverkarna om rätt billigt.
 
Passa på att slinga om innan de är 10 år gamla. Tillverkarna slingar om sina egna friends för en relativt billig penning om de är mindre än 10 år gamla, sedan får de inte slinga om dem eftersom säkerhetsutrustning, enligt EU-direktiv, måste kasseras efter 10 år.

På tillverkarnas sidor står det hur man gör för att skicka in och byta slingor/avtryckarvajer, samt hur man läser av grejornas ålder. På Friends står batch-nummret på stammen, nära huvudet, precis där man sätter märktejpen...

Yates USA byter också slinger, utan frågor, men då måste man rimligtvis betala tull och moms på grejorna när de skickas tillbaks.
 
Vill man spara in på pengar kan man kanske slinga om dem själv med att göra vattenknopen på slingan istället för att få dem sydda. Vad jag vet så är vattenknopen 'godkänd' för att knyta ihop slingor, iallafall om man väljer slinga av rätt matrial... Eller är jag ute och cyklar?
 
Jo, det är nog korrekt, men det blir ju lite "klumpigare" än med sydda slingor, och det blir ju dessutom nylon istället för dyneema om man inte syr dem.

Camalot C4 har ju dessutom lite specialslinga vid fästet så att slingan ska hålla även om plasten runt vajern går sönder vid maxbelastning. det är svårt att fixa.
Med tubband kan man göra en elegant vattenknop med den ena änden inträdd INUTI den andra eftersom tubbandet är ihåligt, men då kan man inte se om knuten glider på sikt så det är ändå ingen bra idé.
 
Knyta, sy, köpa eller?

Jag har väl provat en del olika.

Sytt själv, dragprovat, räknat stygn osv. Det blev säkert helt OK men det kändes inte bra så det kan jag väl inte rekommendera direkt. Man vet ju inte vad som händer med materialet över tiden heller.

Knyta vattenknopar är inte heller så kul just för att det blir så klumpigt.

För närvarande kör jag med färdigasydda spectra-slingor som jag har trätt in genom ögat och lagt om skaftet. Lite sned belastning blir det men med tanke på allt annat som kan gå snett så är det nog ett försumbart problem.

Emil
 
Finns ett "fallskyddsföretag" som heter cresto som tydligen kan sy nya slingor på kamsäkringar i sverige.
 
Funkar bra med vattenknop

Jag har knutit ihop någon Camalotslinga med vattenknop. På rekommendation från Hanna på Fjällsport i Göteborg körde jag med dubblad nylonslinga. Kan tyckas klumpigt, men nu efter ytterligare några år måste jag säga att jag inte ens tänker på det. Om kammen ändå är 5år+ så känns det som overkill att sy om professionellt. Kammen ska ju bytas ut den också så småningom.

En annan variant är ju att bara koppla en quickdraw direkt, som med kilarna! Varför inte? Har gjort det i många år med en fin gammal Camp.

John
 
Om man vill byta repsnöre i ett par begangade hexor vilken diameter skall jag välja? Jag har svårt att hitta någon hållfasthetstabell på repsnören.
 
Dyneema

Jag kör med dyneema 5,5 mm. Då hamnar du på samma hållfasthet som med ca 9 mm vanliga repsnören. Känns som dyneema verkar vara det vanligaste valet hos andra också.
 
Rätt knop

För ordningens skull så är det kanske bäst att lägga till att det behövs en trippel fiskarknop också (pga risken för glidning i materialet).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips