Har du behövt larma Fjällräddningen ?

Har du behövt larma Fjällräddningen ?

  • Ja, för egen räkning.

    Röster: 2 2.3%
  • Ja, för annan persons räkning.

    Röster: 11 12.8%
  • Nej.

    Röster: 73 84.9%

  • Totala väljare
    86
Det pågår ju diskussioner på forumet om antalet larm till Fjällräddningen ökar per capita vandrare eller inte och om det skulle vara så i så fall beror på att fler ovana börjat röra sig i fjällterräng.
Även diskuteras om antalet vad man skulle kunna kalla "okynneslarm" ökat eller inte.

Så det skulle vara intressant att se hur vanligt det är bland forumets medlemmar att det hänt, gärna med en kortfattad beskrivning över anledningen till att det i så fall skett.
 
Jag har kontaktat fjällräddningen i tre fall
1) 1997: öppen fotledsfraktur på okänd vandrare på Vieranvarri, tog fem timmar att få ner honom till transportabel plats
2) 1998: ”Brädhård buk” på okänd 11-årig flicka i Teusajaurestugan (var brusten blindtarm visade det sig)
3) 1999: Sårskada på mina egna fingrar i Abisojaurestugan. Krävdes 23 stygn att sy ihop senor och hud.
Alla tre ledde till helikoptertransport
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Ja. Försenad skidåkare som inte hade mobiltäckning/ funkande mobil. Avblåste larmet innan sökningen påbörjats när skidåkaren kommit fram. Detta bör ha varit drygt 10 år sedan.

Jag har både röstat i enkäten ovan och skrivit ett svar. Är det så du vill ha det?

Thure
 
Gissar på 25+ år sedan (mobilens barndom, NMT), ett annat sällskap som gått får långt ut på en hängdriva och fallit illa. Helikopter hämtade dem.

/Patrik
 
Avset enkäten enbart fjällräddning i svenska fjäll, fjällräddning i hela Norden, eller motsvarande i vilka berg/fjäll som helst?
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!
Avset enkäten enbart fjällräddning i svenska fjäll, fjällräddning i hela Norden, eller motsvarande i vilka berg/fjäll som helst?

Då pågående diskussioner på forumet mest behandlat om larm inom landets gränser i fjällmiljö ökat eller inte senaste åren och om så är fallet varför det sker så var väl grundtanken att röstningen skulle avse detta.

Men för all del, skriv gärna lite om dina upplevda situationer här i tråden även om det i ditt fall skulle råka utspela sig utomlands om du vill.
 
Har inte behövt larma varken i Sverige eller något annat land.
Men var i en situation där det behövdes då någon misstog sig på älvens kraft men andra i sällskapet hade redan larmat.
Att vi är medlemmar här i forumet säger ju dock inget om vilken erfarenhet vi har av fjällmiljö, många blir ju medlemmar inför sin första tur.
Jag har vandrat sedan 80-talet med några år där jag inte kommit ut
 
Oväder på Kebnekaise. Dimma, och åskoväder. Träffade en ensam kvinna i 55 års åldern som hade trampat snett och stukat foten/fått någon spricka. Juli 2018.

Vi fick vänta ut ovädret sedan kom fjällräddningen.
 

Bilagor

  • 2020-09-21 10_13_47-Foto - Google Foto.png
    2020-09-21 10_13_47-Foto - Google Foto.png
    2.8 MB · Visningar: 430

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.