handla rygga för andras pengar

Extrem Expedition är ju en helt annan typ av säck. Den saknar utöver sidofickorna öppning nedtill och en av lockfickorna. Jag vill gärna kunna öppna en så stor ryggsäck från flera håll, men visst förstår jag att ni trånar.
 
Re: Re: Jamjamjam...

niben; sa:
Jag gillar iof Atlas men 1,2 kg mer i vikt .... då får man ju med sig sovsäcken "gratis" så att säga.

Men då räknar du väl med sidfickorna?
Atlas går ju att saxtrimma precis som Vulcan (det finns forumdiskussion om detta) , och kan man få den att väga bara 200 g mer än Extrem - med botteningång, olivgrön färg och grövre väv. Men sånt är ju smaksaker - Extrem verkar som sagt vara ett suveränt köp.
Dessutom har den ju ett nyare bärsystem varst främsta förbättring verkar vara ryggventilationen - en brist hos Cyclops-systemet.
 
Extrem vs Atlas

Hej på er,
Jag har haft kontakt med Berghaus då jag tyckte deras
Extrem Expedition skulle vara ett bra alternativ till
Atlas. Jag har fått svar med specar för båda säckarna.
Vill inte ta plats här med all info, men den som vill
får gärna skicka ett mail så ska jag vidarbefordra vad
jag fick från Berghaus. Helt kort kan jag säga att
Extrem Exp har inte förstärkt avbärarbälte som Atlas
har. Dessutom har man gjort avkall på slitstyrka för
att få ner vikten. Extrem Exp är konstruerad fär klättrare. Själv kommer jag att köpa en Atlas efter att ha provat en som jag lånat av en granne.

Mvh / Bertil
 
Maua; sa:
Hur kommer det sig att jag aldrig hör något om karrimor här på sidan? Är det ett bra märke eller har jag blivit lurad!!! Köpte den på udens sport i göteborg.
Jag har en Karrimor Jaguar som är väldigt bra. Precis som vad folk säger om Atlas/Vulcan vägrar den slitas eller ens bli smutsig vad jag än gör med den.

Sök både i forumen och recensionerna. Där finns det en hel del. Sammanfattningen lyder
+ billig
+ stryktålig
- tung
- många remmar
 
Maua; sa:
Hur kommer det sig att jag aldrig hör något om karrimor här på sidan? Är det ett bra märke eller har jag blivit lurad!!!

Det är väl helt enkelt så att Karrimor har försvunnit ur gemene mans medvetande sedan Naturkompaniet slutade med dem. De är ju inte direkt lätta att få tag på.

Berghaus har levt kvar i Sverige trots lika katastrofal representation tack vare Vulcans rykte och tack vare alla som haft den i Amfibiekåren.
 

Aktuellt

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.
Nordesjo; sa:
Det är väl helt enkelt så att Karrimor har försvunnit ur gemene mans medvetande sedan Naturkompaniet slutade med dem. De är ju inte direkt lätta att få tag på.

Berghaus har levt kvar i Sverige trots lika katastrofal representation tack vare Vulcans rykte och tack vare alla som haft den i Amfibiekåren.

Precis! Sorgligt att vissa märken har haft så svårt med distributionen. Även Vaude är ett märke som kommit i skymundan (dålig marknadsföring?).

Jfr tex med TNF som tack vare sitt goda namn (kläder, sovsäckar och inte minst tält) även ett tag lyckades få någon slags "försäljningsboom" på ryggsäckar. Kanske berodde mest på att Naturkompaniet promotade dessa intensivt ett tag (högre avans?). Personligen förstod jag aldrig varför *någon* skulle vilja köpa en TNF rygga.....av de "stora" friluftsprylstillverkarna anser jag att de har de sämsta ryggorna.

/mats
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips