Handla i USA?

Har du sådana böjelser är knivar från amerikanska tillverkare avsevärt billigare "over there". Runt 1/3 - 1/2 av det svenska butikspriset verkar vara normalt.
 
Stor miss om du inte går på Tent & Trails. Du kan säkert motivera att ni ska kolla i Finansdistriktet. Passa också på att titta in på J&R i samma veva (jandr.com) för elektronik, t.ex. GPS.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
There and back again

Tack för alla tips!

Plånboken knorrade lite så till slut blev det "bara" inhandlat en sovsäck i form av en WM Caribou och koksetet GSI Pinnacle Dualist. Har inte hunnit pröva dem riktigt än men är än så länge nöjd med köpen. Upptäckte till min glädje att butiken EMS i Soho ger 15% rabatt till collegestudenter och de godkände mitt svenska kårleg utan några som helst funderingar. Synd att de inte får sälja HB-tält bara :)
 
Vi har visserligen pratat om att ta en sväng till New Jersey en dag och då kanske jag kan kolla lite också, får se hur det blir.

Om ni åker till New Jersey så lägger de inte till skatt på kläder där, så var det iaf när jag bodde där för 10 år sedan. Ytterligare ett bra sätt att få det lite billigare!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips