Handbok ÖVERLEVNAD

Sid 97

"Maskar och insekter är i allmänhet inte giftiga att äta. Men
på grund av att de kan innehålla parasiter skall du undvika
att använda dem som föda. Undantaget är myror.
Myrorna kan utgöra ett bra födotillskott tack vare sitt
stora antal. De kan ätas färska eller rostade
. Myror är en
riktig delikatess."

Dicrocoelium dendriticum ("den lilla levermasken")

"Det slutliga värddjuret (i undantagsfall människa) smittas om det skulle råka få i sig dessa infekterade myror."

https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/smittsamma-sjukdomar/trematodinfektioner/
 
Försvarets handbok "Överlevnad"

Att gräva ner sig i en myrstack var nytt för mig (sidan 151).

En "överlevare" i en övergiven skogsby jag träffade på, en äldre herre i mogen ålder bjöd med mig ut på stormyran till en torr plätt med en stor myrstack. I den förvarade han en stor plastdunk med en slags jäst vätska som han bjöd på som en slags drink före maten...
Han bad myrorna om ursäkt att han störde men förklarade att han fått "finfrämman på besök"

Real buschcraft
 
Ju bättre vetenskapen och upplysningen blir ju mer kan vi stryka från menyn.
För mycket av det mesta är olämpligt.
USSR försvar drack bara medfört vatten. Överallt.

Av varje kunskapsdörr vi öppnar kan vi lära oss att det finns oceaner mer att lära sig. Så har det varit sedan länge och så blir det framledes.

go tur
 
Problemet med den svenska överlevnadshandboken är ju att den avfärdar alla invertebrater bara för att många av dem bär på parasiter, men tillagade utgör de ju inget problem. Av samma skäl så skulle man ju i princip avfärda all sötvattensfisk! (där finner man nu ökande mängder parasiter eftersom det finns flera värddjur för parasiterna = fiskätande fåglar, mink + utter )
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Hej alla språknördar! Jag har nu startat Utsidans Språkcafé, dit vi språknördar kan flytta våra ytterst intressanta men malpacerade diskussioner, på det att de icke må alstra irriterande avåkningar i trådar som handlar om något helt annat. Så fortsätt gärna framledes/framdels-debatten i Språkcaféet :).

Jag har också bett admin bryta ut språk-OT i denna tråd dit, men det kan ju dröja ett tag.
En uppriktig ursäkt till Trådstartaren och övriga som hoppats diskutera övelervnad i denna tråd.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.