Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt.
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Haglöfs, vilken ryggsäck?
- Trådstartare Mysan1
- Start datum
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Skarja skulle jag säga
Jag rotade fram två av mina säckar. Två med samma typ av ram som denna. Den ena är exakt lika som den på bilden. Inklusive metallkrokarna som håller fast säcken. Den andra har en annan lösning. Säcken fäster vid ramen med remmar omkring "hornen". Den har dessutom snölås i alla fickor och en utanpåficka mitt bak, och är alltså "mer påkostad". Jag var inte medveten om skillnaderna. Kan det vara Skarja 1.0 respektive 2.0 eller nåt
Odd, var är du?
Ser ut som en Haglöfs Grönland tycker jag ... !
Aktuellt
ANNONS
Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.
Håller med beträffande tyg och design av fickorna men den hade en ram av fyrkantiga rör utan hylla som jag minns det.Ser ut som en Haglöfs Grönland tycker jag ... !
Hade en Haglöfs Grönland
ryggsäck ett par år kring 1980 men sålde den då det övre röret och nacken inte var kompisar.
Thure
Jag håller med, jag minns grönland som en alaska avseende ram och bärsystem men en annan säck.Håller med beträffande tyg och design av fickorna men den hade en ram av fyrkantiga rör utan hylla som jag minns det.
Hade en Haglöfs Grönland
ryggsäck ett par år kring 1980 men sålde den då det övre röret och nacken inte var kompisar.
Thure
Så säcken på bilden i trådstarten tror jag inte är en grönland, möjligen avbärarbältet men inte resten om ajg får gissa, utifrån grumliga minnen.
/Patrik
Ramen ser ut som Skarja men säcken är mer Scout. Jag har en Scout från 1972 som är mer eller mindre identisk men den ramen är av stål. Min säck hängs fast i ramen på precis samma sätt. Ser inte säckfästena på denna aluminiumram hemsvetsade ut? Gjort av en klåpare i alla fall.
Liknande trådar
- Svar
- 10
- Visningar
- 1 K
Dela: