Haglöfs LIM. Någon som har några erfarenheter?

Ska du vara använda ryggsäcken året runt så blir nog 55 liter på tok för lite med tanke extra kläder och vinter sovsäck om du är ute så många dagar i sträck. Men för sommarturer är det kanske möjligt men jag skulle nog rekomendera några liter extra i volym.
 
Tvärtom

Men för sommarturer är det kanske möjligt men jag skulle nog rekomendera några liter extra i volym.

Jag har gjort 14 dagar, med 9 dagar mat, med en 50 liters säck utan problem, så om det handlar om 5-7 dagar sommartid... så skulle jag rekomendera <50L.

Köp inte för stort... då fyller du bara den med saker du inte behöver ;-) Det blir tungt då...

För vinter turer gäller annat och det får någon annan svara på.

Granite Gear och Bergans gör lätta ryggor som är poppis... Själv har jag en GG Nimbus Meridian när jag skall bära mer och tyngre. Finns på www.getout.se

//Thomas
 
Senast ändrad:
Jag köpte en LIM 55 i sommras men jag har inte använt den vid vandring än. Jag har dock haft den vid flera resor och kortare "vandringar" (kanske 1-2 timmar med ca 8kg) mellan hotell och flygplatser/bussar och då har den fungerat utmärkt. jag ska ut på några "riktiga" vandringar i sommar både i låglandterräng och i fjäll och jag räknar med att använda ryggsäcken vid alla de tillfällena.

Eftersom jag bara burit ganska lätta laster och under ganska korta tider så kan jag inte uttala mig om hur mcyket vikt den klarar innan det blir obekvämt. En gissning från min sida är att det ska inte vara några problem att ha en startvikt på närmare 15kg om det inkluderar mat.
 
Har en Haglöfs LIM 55 o tänkte ge mina synpunkter på denna säck. Var ute på en 4-dagars vandring i höstas.

Säcken är som en stor drybag uppspänd på en aluminiumram. Väven ska klara en vattenpelare på 3000 mm vilket gör att man kan lämna regnskydd hemma. Dock är sömmarna ej tejpade så har man något extra vattenkänsligt är det att rekomendera en drybag till det. Att spänna på ett regnskydd är för övrigt rätt krångligt, inga bra "hörn" att få fast regnskyddet på och det trillar lätt av.

Säcken sitter väldigt skönt på ryggen när den är fullpackad. Fyller man inte ut volymen är det lätt att den börja hänga o "säcka". Kompressionsremmarna på sidorna tycker jag sitter lite konstigt placerade. Eller så skulle det behövas ett par komressionsremmar till. Det blir lätt en bulle ut mellan kompressionsremmarna om man drar åt. Jag hade i höstas en startvikt på 14 kg. Mer skulle inte jag lägga i... Handlarn jag köpte av rekommenderade en maxlast på 10-12 kg.

Avbärarbältet är skönt o ryggen går att ställa efter eget önskemål genom ett stort karborre som sköter rygglängden. Aluminiumramen går ganska högt upp i nacken. Jag är ca 177 cm o när jag tittar rakt uppåt slår huvudet i ramen. Skulle inte rekommendera säcken till någon som är kortare än jag.

Sammanfattningsvis kan man väl säga att det är en bra säck, men den har sina svagheter. Skulle nog ge den 3/5 i betyg. Iom att jag inte var helt nöjd har jag köpt en Granite Gear Vapor Trail. Rent spontant känns denna säck bättre, men jag har bara provpackat den hemma o gått lite i hallen så det är svårt att avgöra helt hur bra säcken är.

Ut o testa så känner du vad du vill ha. Lycka till med letandet efter ny säck!
 
Tack

för alla tips.
Har fått låna hem en haglöfs nu och ska kolla lite med full packning hur den känns.
Spontant tycker jag den känns bra men jag ska kolla lite extra på era minus åsikter.
Tack igen
Martin
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips