Guideböcker om Sarek - vilka finns det?

Axel Hamberg 1922, Svante Lundgren 1967 m fl upplagor, Tore Abrahamsson 1973 m fl , Claes Grundsten 1991 m fl.

Någon jag missat?

Lars
 
Edvin Nilssons böcker är väl inga egentliga guideböcker, men de inspirerade åtminstone mig.

Sen finns ju den samlade erfarenheten hos Utsidans medlemmar, även om vi ibland är lite svårflirtade och bara skriver "använd sökfunktionen" :)
 
Det jag undrar över är traditionella guideböcker: sådana som beskriver färdvägar och har ett någorlunda behändigt format.

Lars
 
Grundstens lilla är såvitt jag vet den enda som kan göra anspråk på att vara en någorlunda komplett guidebok som samtidigt är i 'fältmässigt' format.

"Vildmarksvandring i Sarek" är väl mer en reseberättelse egentligen, men visst innehåller den en hel del matnyttigt!

Per
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips