Grönlandsvandring - bästa område?

Hej!
Har läst lite olika inlägg om Grönland men skulle gärna vilja ha lite ytterligare input. Jag undrar över vilka områden som är bäst för vandring och hur de skiljer sig åt i karaktär och natur, tillgänglighet, klimat och flora och fauna. Har hört att det är mest lågfjäll och mossa men finns det något mer alpint område också? Närhet till flygplatser alternativt transporter från flygplatser till bra vandringsområden? Många tack på förhand!
MVH
Peter
 
Ilulisat vid Discobukten

Har bara testat att vandra vid Ilulisat vid Discobukten en bit upp längs västkusten. Inrikesflyg från Kangerlussuaq (dyrt). Glaciären längst in i fjorden vid Ilulisat lär vara den mest produktiva på norra halvklotet i termer av kalvade isberg. Fjorden är proppfull med National Geographic-berg, en fantastisk syn. Jag gick i månadsskiftet aug-sep, hela landskapet var målat i otroliga höstfärger, klarare än vad jag någonsin upplevt i svenska fjällen. Dessutom ligger mängder med turkosgröna sjöar insprängda bland bergen. Och som pricken över i:et isbergen och havet. Fantastisk tur.

Odd
 
Jag har ingenting att jämföra med. Jag har bara varit i Ammassalik som ligger på östkusten vid polcirkeln ungefär. Det var i alla fall riktigt imponerande natur med rejäla berg och mycket is i fjordarna. Området är lättvandrat, det finns många bra leder. Mer info hittar du på samma länk som infon om Ilulisat ovan. Dit reser du med islands inrikesflyg, Air Iceland,från Reykjavik. Man måste sedan ta sig till Ammassalik med helikopter (500kr) från flygplatsen om man inte vill åka båt (jag paddlade).
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Tasiilaq

Hej!

vandring på Grönland då måste jag rekomendera Tasiilaq
på östkusten. Här kan du hitta allt från dags vandringar till 2-veckor turer.

ta kontakt med Robert Peroni (the red house) han kan svara på alla frågor han. Av han kan du köpa bränsle till köket, och han hyr ut annan utrustning också som kan vara bra att ha ex. tält,sattelit telefoner, stegjärn,rep, mm.

http://www.east-greenland.com
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips