GPS Med möjlighet att ladda med GPX-kartor

Hej!

Jag letar efter en GPS för vandring i hela Sverige. Jag hade alltså velat ladda den med kart-filer på olika vandringsleder. Vad hade ni rekommenderat som bästa GPS till det ändamålet. Gärna bra batteritid och skärm osv osv.

Helt enkelt vill jag kunna vandra enbart med min GPS och inte med massor med papperskartor. Pris är ingen faktor, tipsa gärna om ni vet någon lämplig modell!

Tack!
 
Viewranger till din mobil ,sedan köper du kartor för Sverige inte dyrt.Du kan köpa över hela globen.

Vattentätmobil eller skal naturligtvis
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Viewranger till din mobil ,sedan köper du kartor för Sverige inte dyrt.Du kan köpa över hela globen.

Vattentätmobil eller skal naturligtvis

Just svenska kartor finns ju för gratis nedladdning, både gröna och fjällkartan, se andra trådar här på utsidan. Dock är ju inte vandringslederna som sådana utmärkta på de gratis kartorna. Är detta ett absolut krav så vet jag inte vad du ska "köpa" eller om du själv vill modifiera och lägga till vandringslederna själv.

/Patrik
 
Ja det är ju så att många vandringsleder inte finns med men hittar man filer är det ju bara att importera dom till vilken navigering spädning man väljer.
 
gpx är ruttfiler och inte kartor. Allroundlösning är en Garmin Etrex 20X (längre batteritid) eller Etrex Touch 35 (tourchskärm)och gratiskartor i osm. Rutter i gpx från vandringsleder kan du hitta på nätet. Dessa kan du tanka hem till en pc och sedan ladda ned dem i din Garmin. Fördelen med dedicerade GPSer är längre batteritid och utbytbara batterier medan upplösningen på skärmen är överlägsen på en smartphone. Finns lite mittemellanvarianter också t ex Garmin Oregon.

Motsvarande går sannolikt att göra med t ex Viewranger med offlinekarotr på din smartphone men det har jag ingen egen erfarenhet av. Eniros friluftskartor har vandringslederna utmärkta så dessa kan vara ett alternativ.

Thure
 
Kör man nallen i flygplansläge med bara GPS så är det jämförbara batteritider med dedikerade gpser nästan men den kan även vara bättre.

Dock finns det en sak som gör att nallen drar mera ström förutom att man tar lite bilder och kanske nån videosnutt
Det är att skärmen inte är transreflektiv utan skärmbelysningen verkligen måste gå max en solig dag för att ens synas - det är ett jävla sug i batteriet.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips