GPS Funktionalitet, anpassa vägvalet

Anders,

Lysande artikel! Pedagogisk och uttömmande. Snyggt jobbat att få fram all denna information. Som användare har jag nu lagom mix av insikt och pseudoförståelse som känns bra. Jag vet många som gärna skulle vilja läsa den om det kom en engelsk översättning.

I den långa diskussionen om viapunkter som vi hade på iqueforum/pdastreet tidigare dryftades många frågor som har att göra med förlorade viapunkter efter att man avvikit lätt från rutten. Grundtipset är att alltid spara en komplex rutt. Har viapunkterna gått förlorade efter en omräkning är det rätt smidigt att kunna ladda in den ursprungliga rutten igen och aktivera den då man vet sig ligga på den rutten igen, t ex efter att ha tankat.

En annan fundering är den roll bilens riktning har vid omkalkyleringen. Går bilen i fel riktning i förhållande till rutten just då omräkning sker kan det möjligen leda till att den tidgare rutten överges i sin helhet och även långt fram belägna viapunkter dumpas.

För atr oundvika omräkning är det naturligtvis bäst att stoppa navigeringen, vilket dock kräver för mycket manuella åtgärder på t ex iQue. Det finns en applikation som heter FatFinger som ger stora programmerbara touchtangenter på skärmen som t ex kan användas till att stoppa och starta navigation. Ett annat sätt är att förhindra att GPSen får postionsangivelser under ruttavikelsen men det ärsvårt i praktiken.

Svar på Johanj's fråga: Nej de inställda hastigheterna förs inte över.Till iQue kan man överhuvudtaget inte föra över rutter från Mapsource även om det finns program som låter en föra över viapunkter.



[Ändrat av jonasolof 2005-08-05 kl 11:08]
 
Tack för komplimangerna. Det är naturligtvis omöjligt att få med allt i en artikel, som ska hålla sig inom en sansad längd.

Att hastigheterna inte förs över gäller alltså alla Garmins modeller, inte bara iQue.

Det här med förlorade viapunkter vid vissa omräkningar (inte vid alla, ibland är det istället så att viapunkter hänger med, fast man passerat dem) gäller för iQue. Jag vet inte om samma problem finns i andra modeller från Garmin? Kanske någon användare av någon annan av modellerna, som har autorutt, har något att tillföra där?

Anders
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Anders, har du vaskat fram det essentiella i patentet? Sitter Garmin på något som inte används av Tomtom och övriga? Ytligt sett så verkar ju navigationsmjukvara med autorutt och viapunkter fungera rätt lika oberoende av fabrikat. Det kan naturligtvis finnas licenser med i spelet också.

Den enda jämförelse jag kan göra är med Route 66 på PC som fick spelet fullständigt om man lade in ett par viapunkter och sedan drog dem på skärmen. Men mig veterligen kan man inte dra och förflytta viapunkter i Mpsource på skärmen (jag lägger aldrig upp rutter i PC nuförtiden).
 
Jo då, det går utmärkt att flytta viapunkt i Mapsource

<snip> mig veterligen kan man inte dra och förflytta viapunkter i Mpsource på skärmen <snip>
Välj Selection Tool (vita pilen)
a) Klicka en gång på rutten så att den blir aktiv (den blir gul i stället för magenta)
b) Klicka en gång på viapunkten
c) Klicka i kartan dit du vill flytta viapunkten

Använd samma teknik för att skapa en viapunkt:
a) Välj Selection Tool (vita pilen)
b) Klicka en gång på rutten så att den blir aktiv (den blir gul i stället för magenta)
c) Klicka en gång till på rutten
d) Klicka i kartan där du vill ha viapunkten
 
Jag vet inte, för jag vet inte vad som används, eller ej, av TomTom och övriga. Det närmaste vetande på den punkten, som jag har kommit, är att en av mina lastbilskörande kusiner (det är en sjuka som går i släkten, det där) hävdar att iQue 3600, med City Select, regelmässigt ger vettigare rutter än Destinator (version?) på en hp iPaq.

Jag har dock inte sett detta själv, så jag vet inte hur mycket det skiljer.

Anders
 
Tack Store,

Jag hade inte satt mig in i att det går att flytta viapunkter i Mapsource, eftersom jag sedan ändå inte kan föra över rutten till iQue.
 
Jo visst. Viapunkter förs över till 76CS.
Fast sen jag skaffade GPS 10 och Garmins navigeringsprogram Que på PDA, så använder jag inte 76CS till bilnavigering längre. Och till Que går det inte att föra över rutter från Mapsource.
 
apersson850; sa:
Per har ju en 76CS också, och till den kan man föra över rutter. Du har väl också en 76CS, Jonas, när jag tänker efter?

Anders

Jomenvisst - men sommaren är kort och jag har inte ägnat mig åt att undersöka alla möjligheter att använda olika apparater suboptimalt.
 
Nä, allt hinns inte med. Men det slog mig i alla fall att du hade alla förutsättningar för att själv ta reda på svaret på din fråga.
Nu fixade Per det.

Anders
 
Mycket intressant läsning, speciellt när man kommer från IP-världen och komplexiteten med att hitta bäst vägar genom nätet. Likheterna är slående.
 
Ja, det är ju nära på identiskt. Även i nätverken måste man ju dessutom ta hänsyn till trafiken, något som nu kommer i GPS också.

Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips