Gott att dricka?

Svartvinbärsbrännvin (härligt långt ord förresten!)
värmer gott om vädret inte gör det. Sen kan man ju koka kräm också.....
 
päeng; sa:
Svartvinbärsbrännvin (härligt långt ord förresten!)
värmer gott om vädret inte gör det. Sen kan man ju koka kräm också.....
För många år sedan drack jag svarta vinbär två gånger. Första och sista gången. Vi var två som delade en kvarting på luckan och drack ur plastkåsan. Undrar om valet av plast gjordes med avsikt för att ta ifrån bassarna nöjet av lite sprt.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Oj! det blev en hel del förslag! Jag får väl försöka testa fram det godaste alternativet av alla tips på hemmaplan först innan ger mig av ut.
Tackar så mycket för alla "goda" tips!

Mvh Lars
 

avslutad210712

Gäst
Kaffe


Såklart


men även en liiiiiten rökig single malt spädd med lite kallt fjällvatten är kalas på kvällen innan man lägger sig
 
Folköl och senapssill. Det var sann njutning på en bergskamm vid keb. Cred till jesper som orkade släpa med sig 3 burkar.

Sen är det ju inte mycket som slår champagnen i vikkåsa på toppen av lodalskåpa i somras :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips