Gissa positionen världen

Tror det finns väldigt många liknande kammar i Norge (och säkert andra områden också) men runt Tromsø kanske? En vild gissning Hamperokken.
 
Nu tog du i lite för mycket åt andra hållet ;)
Kanske svårt. Den här utsikten har vi från ungefär samma ställe på kammen:
1707934082825.png
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Utsikten (senaste bilden) sträcker sig bortom en statsgräns. Utanför bilden finns flera sjöar. Jag står på ca 2200 m ö h.
 
Nu vrider jag huvudet åt höger jämfört med senaste bilden, och då får jag med den närmaste och högst belägna av alla dessa sjöar. Panoramat i fonden befinner sig i grannlandet; gränsen just här går längs den låga kammen ovan sjön. Toppen längst till höger i fonden är ett enkelt och mycket populärt vandringsmål.
DSC_0384.JPG
 
Helt rätt. Då vet du vilket bergsmassiv det handlar om. Jag är i närheten av, men inte exakt , en välkänd, ledmarkerad kamvandring - exponerad med inslag av scrambling och inte helt banal ens på sommaren, men ändå tillgänglig även för icke-klättrare.

Vet man antalet sjöar nere i dalen, så vet man även dess namn. Vid den nedersta sjön finns en mysig liten fjällstation med samma namn, och nedanför den ett mäktigt vattenfall.

Både dalens och den ledmarkerade kammens namn duger som gåtans lösning.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips