Gissa position

Ett liftsystem är precis i anknytning som inte är en skidstjärna. Vid några tillfällen finns även musikaliska tillställningar på kalfjället i närheten.
 
Kul! Sällan jag gisar rätt i denna tråd :)

Det finns alltid tid för en kaffe, så var sitter jag här?
FB_IMG_1760297354677.jpg
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Stämmer bra Lorenz! Bollen går över till dig.

Ett höstlov (dvs v44) för 10 år sedan gick vi från Nedalshytta och rundade Sylarna i medurs. En fantastiskt fin vandring på tre dagar i höstsol när fjällen är som vackrast!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips