Gissa position

Och där kom det korrekta svaret. Bilden är tagen mot söder.

Är det någon som gått förbi vid senare tillfälle och kan berätta om Glaciär-drivan fortfarande finns kvar?

/ Stefan
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Kan inte bidra med någon info om glaciären det var mer än 40 år sedan jag gick där. Vilket fjäll är det man ser i bakgrunden?
ECC27E05-39A7-4B77-9B1F-AE45305FC2C1.jpeg
 
Det ser ut att vara tjocka gruslager från isens avsmältning. Tankarna går till nordvästra Sarek eller norra Padjelanta. Är vi i de trakterna?
 
Kanske hade du tältet vid Gålokjavrasj och grusåsen torde vara Gålokgielas? Norra (och västra) Padjelanta borde jag visitera, få se om jag får möjlighet till det (förran de börjar med oljeborrning där :)) Nästa bild, vad heter det höga fjället i bakrunden?
IMG_1988.JPG
 
Kåtotjåkka är rätt svar. Bilden är taget från sydväst, nära gränsen, från sluttningen ovan Jogahismuotkkijavri. Här är bilden där man ser Jogahismuotkkijavri lite till höger.
IMG_1980.JPG

Nästa bild, var så god!
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips