Gissa position

Om du menar fjällkammen i förgrunden, så blev jag själv liten osäkert innan jag kollade mina andra bilder jag tog under dagen: Nej den är mindre.
Liten senare fanns denna utsikt.
0094.jpg
Med reservation att jag har felsorterad mina dia innan jag skannade dom - men det tror jag inte.

Henning
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Ingen susning än så länge, så jag får väl fortsätta ringa in området. Är vi söder om Abiskojaurestugan?
 
Nu blev det rätt, även om jag var på vägen till Alesjaure. :)
Det är Snarapoaivi på andra bilden, medan det är Stuor Allakas på den första bilden.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips