Gissa position

Intressanta reflektioner! Det mesta stämmer men det verkar som om detta är gamla rasmassor från, kanske en glaciär som kollapsat för länge sedan...jag spekulerar fritt.
 

Bilagor

  • IMG_20180905_192555.jpg
    IMG_20180905_192555.jpg
    73.5 KB · Visningar: 541
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Ny blir det lätt med alla dessa ledtråden. Det finns ju bara 44 STF stugor, så det är ingen konst alls att gissa på. Jag börjar med en gissning: 1,4 km sydväst från Viterskalstugan?
 
Jag är ingen geolog, men jag tror så här.

Stenmassor av den här typen är mycket vanliga i alla våra högre fjälldalar. De brukar kallas svämkäglor eller svämkoner och har oftast en triangulär form. Vattnet delar ofta upp sig i flera armar, vilket underlättar för oss vandrare. Ofta har jag stått och varit förundrad över hur en såpass beskedlig jokk kan ha dragit ner såna väldiga stenmassor som man bl. a. ser i Sareks stora dalgångar. Jag tror att stenarna under flera årtusenden har kommit nedfarande från fjällen ovanför, antingen infrysta i isflak under vårens högvatten och/eller med hjälp av s.k. slasklaviner. Sådana tillfälligt uppdämda vattenmassor med snö och is drar med sig allt i sin väg, även lösa stora stenar. När strömhastigheten avtar stannar isflaken och stenarna blir kvar på ett sluttande deltaland.

Jag tror vidare att det mesta av materialet har sitt ursprung i sådana rasmassor och glaciärmaterial som du själv antar, men transporten har nog skett med snö, is och vatten. Våldsamma krafter!

Kanske någon med bättre kunskaper kan utveckla resonemanget?
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Ett svårt fall, kanske. Jag tror det finns rätt många att välja mellan, men jag hittar ändå inget som verkar troligt. Men vi är väl ändå i Norrbottens län?
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.