Gissa position

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Då provar jag att lägga upp en bild för första gången, lite svårt att hitta rätt nivå och detta är gissningsvis ganska enkelt.

Vad heter den vänstra toppen, som är den högsta i detta böljande och karaktäristiska massiv i horisonten?
 

Bilagor

  • P1010053.jpg
    P1010053.jpg
    23.6 KB · Visningar: 343
Helags?

Hmmm, det var som rackaren. Jo jag har som vana att döpa bilderna efter turen, i detta fall Rago_Sarek. Gick nämligen från Rago i Norge till Saltoloukta, en tur jag verkligen kan rekomendera.

Fjället på bilden påminner en del om Helags massivet sett från norr. Så jag gissar på det.

/ Stefan
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Japp, Stora Härjångsstöten stämmer bra! Sett från Helags nordsluttning.

Hej!

Jag hade för avsikt att bestiga berget under min septembertur för tre år sedan, men låga moln och utsiktsberg är en dålig kombination så jag avstod. Istället gick jag på den ringlande åsen från Ljungans raststuga till och genom Holkendurrie. Väldigt vackert!

Min dator har behagat packa ihop, så jag kommer inte åt fjällbilderna just nu. Så lägg upp en ny gåta du som har en klurig bild i lager.

/ F
 
Då försöker jag med en bild som jag hoppas inte ska vara alltför lätt. Vad heter sjön som blänker där framme?
 

Bilagor

  • IMG_6875 (2).jpg
    IMG_6875 (2).jpg
    87.9 KB · Visningar: 473
Inga gissningar eller ledtrådar hittills så jag försöker med några antaganden:
1. Kortet är taget på nivå ca 900 - 950 möh.
2. Kortet är taget i SO- till SSO-riktning.
3. Till höger utanför kortet ligger en större dalgång.
4. Platsen ligger i Västerbotten inom Lapplandsfjällen.

Med vänlig hälsning/RN
 
Inga gissningar eller ledtrådar hittills så jag försöker med några antaganden:
1. Kortet är taget på nivå ca 900 - 950 möh.
2. Kortet är taget i SO- till SSO-riktning.
3. Till höger utanför kortet ligger en större dalgång.
4. Platsen ligger i Västerbotten inom Lapplandsfjällen.

Med vänlig hälsning/RN
Det mesta är inte helt rätt.
Kortet är taget på cirka 800 meters höjd i ostlig riktning.
Till höger lutar det brant utför, men jag vill inte kalla det för en dalgång nedanför. Kortet är taget i Lappland men inte i Västerbotten.
Det första sjöblänket finns inte med på kartan.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.