Gissa position

:) Bilden jag hade på lut var lustigt nog också från Sånfjället... så jag lämnar över till någon annan som känner sig manad att lägga upp nästa bild.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Vad ser vi? Framför allt vad heter lågfjället hitom sjön?

/Hans
 

Bilagor

  • utsid1.jpg
    utsid1.jpg
    34.1 KB · Visningar: 494
Vilket datum var du där med tanke på att löven fortfarande var kvar i nysnön? Härligt att kunna pricka in såna där tillfällen.

26 september. Snön var lite av en överraskning -- att den fanns i sån mängd, med sån hård yta, på så låg höjd. Den hade nämligen kommit under natten och sedan frusit och det var jättejobbigt att gå. Se här.
 
Jäklar va' häftigt med järven! Jag har också sett järvspår i snön, men det har stannat vid det.
Längesen sist man var i Anaris, började plötsligt längta dit... ;)

Calle
 
Eftersom det är lite stiltje just nu så lägger jag upp en bild till, vilken sjö rinner jåkken ut i?

/Hans
 

Bilagor

  • utsidan01.jpg
    utsidan01.jpg
    54.8 KB · Visningar: 460

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips