Gissa position

Hej!

Ok, då ska vi se om någon känner igen sig här...

häpp / Filiokus
 

Bilagor

  • S6301817.jpg
    S6301817.jpg
    144.8 KB · Visningar: 492
#2929
Den där tallen ser bekant ut. Så där ser det ut när man går från Nikkaluokta söderut längs leden mot Tjuonajåkk med med Larkinbakte i bakgrunden.
 
Det verkar så, ja. Och jag kan tillfoga att det var en upplevelse att gå söder om bergen som omger Ladtjovagge. Inga steniga eländiga stigar utan mestadels härligt gröna lättvandrade gräs - och rishedar, inga störande element, här är man verkligen för sig själv.

Välkommen i gänget Nuukeer, nu får din bild ta över, jag har inget mer just nu.
Drar upp till Padjelanta om några dagar.
 
Eftersom det varit lite dåligt med gissningar på ett tag kommer en bild här som kanske är lite lättare.
 

Bilagor

  • gissningsbild.jpg
    gissningsbild.jpg
    75.9 KB · Visningar: 387

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips