Gissa position

Vad skönt att se att ni är lika lost som jag brukar vara... ;)

Det enda rätta svaret hittills är 'sydliga fjäll'....
En ledtråd kan vara 'Anja Persson'...
 
Sydliga fjäll och Anja - kan det förenas i Sälen kanske.
En gissning till:
Transtrandsfjällen, du står på Flatfjället.
Dalen kanske då är Synddalen, eller är det Lördagsgraven du är ute efter?
Mörka berget i bakgrunden blir då Öjskogsfjället.

Calle
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Peregrine kom med det alldeles korrekta svaret...

Visst är det Sälenfjällen (eller Transtrandsfjällen om vi ska vara noga).

Bilden är tagen från Flatfjället östra sluttning, dalen med stigen är Lördagsgraven som övergår i den stora U-dalen Synddalen. Berget i bakgrunden är mycket riktigt Öjskogsfjället.

En tur över Öjskogsfjället och genom Synddalen är trots sin ganska ringa längd (cirka 10 km) en av de svettigaste turerna som man kan göra i området. I Synddalen får man göra tre vad som går ungefär stövelhögt och så blir det fri orientering fram till Synddalens fäbod. Öjskogsfjällets norra brant går genom stormfälld skog och man får många hundra höjdmeter på väldigt kort sträcka.
Rekommenderas!
Läs gärna mer här: http://www.salenvandring.se / ledbeskrivningar / led 4
 
Jaha, nu blev det stiltje i tråden...
Hade en till bild uppladdad som ni får klura på så länge tills någon annan tar vid...

Vad heter berget vi ser?
Vilket berg står jag på ?

keb.jpg
 
Fortfarande längst i söder av våra fjäll och jag utgår från att det är riksgränsen vi ser. Då blir min gissning att det är Grundforsfjället vi ser med Faxfjället närmast bakom. Då står du på St Moberget, vid Lövåsen kanske?
Calle
 
Ett nästan fullständigt korrekt svar, den enda som avviker är att Lövåsen ligger ungefär 400 meter längre ner för sluttningen i skogslandet, jag står längs skogsbilvägen upp på Stora Moberget.
Till höger ligger Granfjällsstöten och dess fina skidanläggning.

Så, någon annan som bjuder på nordliga vyer nu ?
 
Kul med bilder från sydliga delen av de svenska fjällen.
En regndisig bild från ett nordligare område. Vad heter vattendraget i svackan?
Calle
 

Bilagor

  • IMGF_7.jpg
    IMGF_7.jpg
    37.5 KB · Visningar: 983

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips