Garmin Update!!!

Skall man använda en betaversion???

4.10 är en betaprogramvara.

För dem som inte känner till vad beta betyder så är det ett program som inte gått igenom den testning som krävs för att företaget skall våga släppa den officiellt. Anledningen till att man vill få ut den inofficiellt är att man på detta sätt får ett antal användare som kan hjälpa till att rapportera in fel. Grundregeln är att aldrig installera betaprogramvara om den inte innehåller funktioner som man absolut behöver. Om man däremot tycker det vore kul att prova och vill rapportera in problem skall man naturligtvis testa. Dock bör man då endast göra det på utrustning som man inte är beroende av på något vis och där det inte spelar någon roll om den står stilla i händelse av en katastrofal felaktighet i programmet. Man bör också alltid först utföra en säkerhetskopiering av alla viktiga data på enheten i fråga. Det finns t.ex. en avlägsen men dock möjlighet att denna nya MapSource-version skulle kunna förstöra operativsystemet och allt annat på er dator och medföra en tidsödande ominstallation av allt. När det gäller betaversioner av GPS-programvaror finns det en liten men dock möjlighet att det kan göra GPS:en helt obrukbar och att man måste skicka in den på service för att återställa.

Det är inte meningen att vara glädjedödare utan jag vill bara att alla skall inse riskerna med dessa versioner innan man tar beslutet att använda dem för att inte bli besviken om det värsta skulle inträffa. Lycka till!
 
Re: Skall man använda en betaversion???

PR; sa:
4.10 är en betaprogramvara.

För dem som inte känner till vad beta betyder så är det ett program som inte gått igenom den testning som krävs för att företaget skall våga släppa den officiellt.

Förvisso, men det är också (ofta) så att betaversion kan tolkas som att "Detta är det senaste och bästa vi har att erbjuda, men vi tekniker har inte hunnit utbilda nissarna på supportavdelning i vad vi har hittat på ännu, så vi kallar den för betaversion, så att de kan skylla på det, när kunderna ringer hit och gnäller".

Även s.k. officiella versioner från Garmin har ibland raskt följts av en ny, lika officiell, version, som har rättat till en rejäl groda, som man råkade införa i förra versionen.

Anders
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.