Garmin och 1984

Vår GPS (Garmin GPS 12) har återvänt till 1984. På vår kajaktur den 5-6 juli visade den rätt datum, men på vår Ålandstur förra veckan visar den datum från 1 november 1984 och framåt. Idag är det den 10 november 1984.

Datum tas ju från satellit, så antingen har George Orwell varit framme och manipulerat satelliterna, vilket ej låter troligt. Förmodligen fel i GPSen, men hittade inget på Garmins hemsida.

Någon som har liknande erfarenhet och förslag till åtgärd?
\C
 
Hade samma problem...

fast inte så långt tebax i tiden, jag var bara några månader fel ;-)
plus att displayen ballade ur så jag fick det fixat på garantin (en ny apparat i utbyte) MEN:

Expediten på Watski där jag köpte den sa att datumproblemet kunde fixas genom att man höll in ett gäng knappar samtidigt som man slog på GPS:n.

Hittade lite på:
http://www.gpsinformation.org/dale/secret.htm

vet inte om det hjälper.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
GPS datumproblemen

Hej,

Återkommen från Åland, där vi använt GPSen med de felaktiga datumen. GPSen lever i 1984 och tracken är daterade 1948. Man kan ju alltid editera de waypointfiler man läser in till datorn om man har lust.

Vi har rätt FW-version 4.58. Vi ska prova med reset enligt första förslaget när vi törs. Får bli mellan kajak- och skridskosäsong.

Tack så länge.

/C
 
Du törs!

Jag hade samma problem för rätt länge sedan. Jag hade inte läst på Utsidan så informationen om vilka knappar hittade jag antagligen i manualen. Den fungerade bra efter denna "Ctrl-Alt-Delete", för att tala PC-språk, men alla inställningar, rutter och waypoints försvinner givetvis. Men de har du väl ändå i datorn.

Per
 
Vi tordes

Båda tipsen ovan stämde, efter en del trixande. Intryckning av Mark vid påslag fungerade, efter ett antal försök. Vid de 10 första försöken nollställdes bara delar av GPSen (waypoints) och inget mer hände. Av någon slump, eller annat, så nollställdes plötsligt hela GPSen (man fick även ett meddelande om att "All data lost") och därefter laddades den korrekt från satellit.

Denna reset står nämnd i den svenska manualen, dock ej i den engelska (vilken vi naturligtvis hade läst).

Tack för alla tips.

\C
 
Exakt hur går man till väga med nedladdningen till GPS'n. Man skulle ut i DOS prompten och härja vad jag förstod.
Vart man man få tag på kablar, billigt, förutom på Garmins postordersida?

Kan man koppla 12xl till en handdator (iPaq 5550)?
 
Se andra diskussionsinlägg

Hej,

Det finns en hel del info i detta forum. Bl.a de senaste dagarna "Akut hjälp överföring .." och "Från karta till GPS". Dessa inlägg täcker in ett antal program man kan ha till sin hjälp. Det finns säkert en massa mer inlägg om både program och hur man går till väga.

Sedan behövs en kabel, vi köpte vår i en butik som sålde GPSer, kanske inte det billigaste men bekymmersfritt. Se även inlägg "Kablar till Garmin Vistan". Kabeln kopplas sedan mellan GPS och dator (COM-port), och sedan talar man om för programmet vilken port som används och typ av GPS (t.ex Garmin GPS 12).

De program vi prövat, OZI Explorer och gartrip, är långt ifrån DOS-promptens härjningar utan är ganska lättanvända Windows-program. Vi började med detta förra sommaren, med hjälp från Utsidan.

Så fortsätt gärna i de andra inläggen och sök efter eller efterfråga mer information från de som kan lite mer.

\C
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips