Garmin – BlueChart
Jag är på sommaren ö boende och har två stycken GPS bägge Garmin. En är en 176C med ett litet blue-chart kort . Den sitter monterat i en mittkabinbåt och har inbyggd antenn dvs antennen är inomhus. Den andra är en 182C och har ett stort kort Stockholm – Åbo och har en yttre antenn och aktiverad WAAS.
Jag tycker att bägge två fungerar utmärkt den med lilla med inre antenn ger en GPS noggrannhet på ca 20-25 fot medans den med yttre antenn och WAAS kan komma ner på en noggrannhet på 6 fot. Bägge är föredömligt snabba vid in och ut zommning. För att kontrollera noggrannheten har jag vid flera tillfällen kört mycket nära sjömärken och samtidigt zommat in och det stämmer så att man nästan blir förvånad att det är möjligt.
Något som jag ändå undrar över är att vi åkte en tur i runt Åland och även där var noggrannhet mycket bra trotts att jag inte bytte kartdatum. Vid ett bar tillfällen fick vi dock lite konstiga övergångar vi girar. Vid tidigare färder med äldre GPS så har man så fort man kommit över på Åland fått ett fel på ca 0,2M.
Den andra frågan är att bägge korten har blå till mörkblå färg på en mängd områden där det är djupt och ska vara vitt. Kan vara jobbigt att grund som är 10 meter djupa markerats som mörkblå. I 176 C kan man ändra kontrasten för att delvis bli av med problemet vilket det inte går att göra på 182C vilket gör att korten inte känns färdiga. Dessa felaktiga områden verkar vara mest i Stockholm skärgård.
Frågan är om man skall acceptera att köpa ett kort för 5830:- som inte verkar klart.
Hälsningar
Nisse
Jag är på sommaren ö boende och har två stycken GPS bägge Garmin. En är en 176C med ett litet blue-chart kort . Den sitter monterat i en mittkabinbåt och har inbyggd antenn dvs antennen är inomhus. Den andra är en 182C och har ett stort kort Stockholm – Åbo och har en yttre antenn och aktiverad WAAS.
Jag tycker att bägge två fungerar utmärkt den med lilla med inre antenn ger en GPS noggrannhet på ca 20-25 fot medans den med yttre antenn och WAAS kan komma ner på en noggrannhet på 6 fot. Bägge är föredömligt snabba vid in och ut zommning. För att kontrollera noggrannheten har jag vid flera tillfällen kört mycket nära sjömärken och samtidigt zommat in och det stämmer så att man nästan blir förvånad att det är möjligt.
Något som jag ändå undrar över är att vi åkte en tur i runt Åland och även där var noggrannhet mycket bra trotts att jag inte bytte kartdatum. Vid ett bar tillfällen fick vi dock lite konstiga övergångar vi girar. Vid tidigare färder med äldre GPS så har man så fort man kommit över på Åland fått ett fel på ca 0,2M.
Den andra frågan är att bägge korten har blå till mörkblå färg på en mängd områden där det är djupt och ska vara vitt. Kan vara jobbigt att grund som är 10 meter djupa markerats som mörkblå. I 176 C kan man ändra kontrasten för att delvis bli av med problemet vilket det inte går att göra på 182C vilket gör att korten inte känns färdiga. Dessa felaktiga områden verkar vara mest i Stockholm skärgård.
Frågan är om man skall acceptera att köpa ett kort för 5830:- som inte verkar klart.
Hälsningar
Nisse