Gamme 54 Bc, valla/stighudar?

Hej!

Är nybörjare på detta med skidor på längden och tycker åtta valla är ett stort mörker.

Har köpt mig ett par Åsens Hammar 54 BC med stighudar X-skin 45mm Mohair.

Behöver jag någon valla eller går de bra med detta? 😏

Tack på förhand!
 
Visst kan man åka på det utan ytterligare åtgärd, det kan bli lite trögt om man inte sicklar plasten.
Vill man ha bästa glid kan det vara rimligt att smälta ut glidparafin/vax på glidytan och sickla ned det till plasten.
Det kan man ju få gjort överallt där man vallar skidor om man inte gör det själv, vilket är enkelt om man har utrustningen.
Sedan kan man ha fästvalla på det och stighud vid behov, eller ännu enklare bara stighud på glidvallad skida.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Jag kör Gamme 54 med kortfeller i Mohair. Glidvallar skidorna på samma sätt som mina längdskidor och kör korta stighuden istället för fästvalla, funkar superbra! Har provat fästvalla men ser ingen fördel med det istället för korta stighudar på turskidor, får tillräckligt bra glid och suveränt fäste!
 
Tar du ej bort fästvalla före du sätter på stighudar bör det vara mjukare än std blå för ca -5 gr för att ej sätta sig i limmet på stighuden
 
Mjukare?

För mig skulle "mjukare betyda att vallan är kletigare, dvs för varmare före än -5 grader? Den kan sätta sig i limmet. snarare än en "hårdare" valla. Är det det som menas?

Valla som kan klossas ut ordentligt brukar fungera under stighudar utan att fastna i limmet.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips