Gäddån

Hej

Är det någon som vet om Gäddån mellan Regnaren och Långtvaren uppe i Rejmyre är paddelbar?

Vi ska ut och familjepaddla med lite mindre barn och vill därför undvika de värsta strapatserna.

Uffe
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Har läst samma PDF tidigare men inte paddlat sträckan.

Den ser väldigt smal ut på Gröna Kartan och vattenståndet torde vara lågt i år.

Ulf
 
Om det är som på bilderna kommer det gå galant med en liten vagn om denna går att få med på turen. Annars är det nog i längsta laget med mycket packning.

/G
 
Jag paddlade Gäddån 2011, när vi gjorde Rejmyreturen.
Om jag minns rätt, så går ån i en ravin, vid lyftet.
Man måste klättra upp för ravinen för att komma på stigen, och sedan ner till ån igen.

Svante
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Om jag inte blandar ihop åkarna paddlade jag denna med canadensare som ung. Det var tidig vår för sedan blev det för lite vatten.
 
Besvarar min egen fråga

Helgens paddling blev lyckad.


Lyftet vid Gäddån var i stort oproblematiskt, någon enstaka trädstam låg över den fina stigen. Inga problem att använda kanotvagn.

Vattenståndet var som jag misstänkte lågt men efter att ha dragit kanoten några 100 meter gick det utmärkt att paddla.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.