Funderingar kring materialval till stripbygge

Har kikat runt på olika epoxyn och glasfiberleverantörer. Är denna E- glas Twill. Varp 50% Väv 50% 162g/m2 ok för kajakbygge? http://www.seasea.nu/SectionList.aspx?CatID=1522
De har en lamineringsepoxy som säljs i 3,75 l förpackning, räcker det till ett normalt bygge om man "snålar" med epoxyn. Skall försöka göra ett lätt bygge. Tipps på andra epoxyleverantörer i Stockholm.
 
Vänd dig till BHP Plast och glasfiberprodukter (http://www.bhp-glasfiberprodukter.se/) istället. De har sålt till många kajakbyggare och vet vad du ska för produkter. När jag handlade där i höstas kostade epoxyn 136 kr/kg + moms och väven 33 kr/m + moms. Ligger visserligen inte i Stockholm så du får betala en slant för frakten.
Om den mängden epoxy du nämner räcker vet jag inte, har själv hittils gjort av med ca 3,7 kg till skrovet.

MH Mikael

lexekajak.blogspot.com
 
Chansen att du skall få 3,75 kg epoxy att räcka är minimal. Är det första kajaken du bygger bör du nog kalkylera med nästan det dubbla. All epoxy kommer inte att sitta kvar i kajaken - mycket slipar du bort och mycket kommer du att förlora i penslar och blandningsskålar. Skillnaden mellan att bygga lätt och tungt handlar mest om att se till att "överskottet" hamnar i soporna istället för att rinna ner i kajaken.

Björn
 
Som självbyggare så är jag nu inne på mitt andra bygge och har använt mig av BHP vid båda tillfällena. Det är enkelt att handla av dem, de har koll på vad som behövs för att bygga en kajak, du behöver veta hur lång din kajak är så ved de vad som behövs när det gäller väv, epoxi, glasfiberremsa, eventuell filler (att blanda i epoxin för att göra "spackel" om man inte vill använda slipdamm) och fernissa. Och snabbt går det, typ en vecka är det hemma på. De fick chansen första gången och då kollade jag runt lite, men andra gången beställde jag bara rakt av.

Jag vet inte om de har bäst pris, men de har järnkoll på detta med material till stripkajakbyggen.

Ring till dem och de hjälper dig.

/Rob
Mitt kajakbygge
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Det blev från BHP, deras pris och service var bra. Har epoxyn hemma nu. Normalt brukar de sälja 7.5 kg till kajakbyggare men pga längden på min kajak (6.2 m) så rekommenderade han 9.5 kg.
Då är det bara resten kvar, såga, fräsa ribbor och börja bygga.

Christer
 
Kolla lokalt

Kolla på www.hitta.se om det finns någon firma som sysslar med epoxi o väv, kanske är det någon som tillverkar något runt hörnet. Hemma finns det 1 firma och där kan man köpa 1 hink epoxi o väv för mindre än halva priset än hos BHP. de har ALLT, glasfiber, kevlar, kolfiber + en del special.

Stiffe
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips