Fulufjället

Hej!
Jag ska iväg till Fulufjället för en tre dagars vandring och letar efter tips på en bra runda med start och stop från samma plats?
Vad får man inte missa och vilka leder tar en bort från rusningstrafiken som jag antar är nu i svemestertider. Ngn som vet om det går att ta sig över gränsen till norge nu i corona tider?
 
Jag har gått denna rundtur, som var mycket fin och innefattar någon snutt utanför led. Skulle egentligen gått längre (upp mot Altarringen och Storhön dag 2, samt en vända fram ovanför vattenfallet dag 3) men det var så mycket snö/vårflod och skitväder, så jag höll det kort. Med start vid Brottbäckstugan och om du inte går ner till vattenfallet, möter du inte allt för mycket folk. Övernattningsstugorna är jättebra, men vill du vara säker på att inte möta folk är det ju bättre att ha tält.

Precis vid Njupeskär har jag hört att det dessa dagar händer att det är rejäla folksamlingar med +50 folk som trängs, så dit skulle jag inte gå.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips