Fugawi på iQue

Preliminär rapporter fr bl a Soltek anger att Fugawi funkar fint på iQue. Jag kan hålla med om att det är lätt att få igång programmet och iques gps funkar finemang med mjukvaran (com port "0").

Men Fugawi Palm är inte så enkelt, man måste kunna hantera minnet också. En användare har just lagt in kopia av mail till Fugawi på ique forum:

http://www.pdastreet.com/forums/showthread.php?s=&postid=111406#post111406

Finns det nåra Fugawique användare som kan kommentera?

Jonas

PS Det är möjligt att man måste göra ett stort svep över Palm och PPC för att få kläm på optimal minneshantering. Tid saknas.
 
Tänkte blåsa lite liv i den här tråden igen,


När det gäller Fugawi-Ique verkar det som om man måste ha den aktuella kartan laddad i internminnet för att det ska funka. Man kan ha andra kartdelar i SD-minnet men man måste manuellt lägga över dem i internminnet när det är dags att använda den. Med andra ord så "autoladdar" inte Fugawi kartorna automatiskt. Verkar också som man inte kan lagra programmet på SD+kortet heller för att på så vis spara på interminnet.

Det bästa borde ju vara att kunna lagra allt på SD-kortet samt att det fanns en funktion för att "autoladda" kartorna. Har sett inlägg på den del andra ställen att en del av detta ska "fixas" i nästa version men inte fått klarhet i om några ändringar gjorts.

Någon som vet?

Fungerar det lika på PocketPC eller är minneshanteringen annorlunda där, Bengt A kanske kan svara på det?

M.v.h

"En som försöker väga för/nackdelar mellan Ique-PocketPC innan köp av nya leksaker"

//
Stefan
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
I ipaq kan du lägga o blanda kartor hur du vill, tex fugawikartor och tomtom på samma minneskort eller på internminnet om du så önskar, du styr detta själv vid inladdning, dvs. inget flyttande av kartor, dessutom får du en skärm som funkar kanonbra för utebruk även i skarpt solsken, iallafall för 38xx o 39xx vilka jag har erfarenhet av
/Runar
 
Tack för infon Runar,

Låter vettigt att man kan lägga kartorna var man vill.
(fugawi kan alltså hämta kartor från SD-minnet?
)
Med risk för att bli frågvis :)

Byter Ipaq:en karta själv också när det dags, dvs använder den samma "autoladda" funktion som i PC-programmet. Kan ju bli ganska stökigt att byta kartor manuellt om man har många "tårtbitar", gääler ju att hålla reda på vem som är vem.

//
Stefan
 
The following mail was sent to FUGAWI:

Från ique forum på PDAstreet.com idag:

Dear Kristina (/fugawi/: We at the PDA Street Forum continuously recomend FUGAWI, not
only to the newcomers, also to everyone and state clearly two important
features we are waiting for Fugawi to implement. The screen question and the
automatic loading of edge maps from memmory card. I myself do not give so
much importance to the last one, but other members say it is very important
for them.

Thanks Kristina.

JUAN A. HOLGADO

Technics are working on it, thats the answer from NORTHTROP CANADA

Alternativ att testa är GPSpilot och PAthaway med kalibrering i Touratech. Så här skriver en mkt van användare av kartprogramvara Andrew Kalinowski.

Well, because of non GPS / map related problems I’m way behind on several reviews (iQue, iFinder, Magellan) but finally I see some light at the end of the tunnel = getting able to spend some time completing these reviews that are long time overview. Because I have so much fun with the iQue, it gets priority on my list.
I don’t advertise on the forums what’s new at my map business end – I don’t want to spam but… thanks for the Prairies order
If you are using PathAway on the iQue, you’ll find that it nicely handles whole map sheets at 100% scaling as exported by TTQV
To me, iQue is almost like “made to order” for the maps that I use and from Anders’ posts I see that Garmin is adding the features I missed the most!


__________________
Andrew Kalinowski

http://www.GPSNuts.com Recreational GPS and mapping (hobby)
http://www.CanadianMaps.ca Canadian raster topo (and some other) maps

Andrews kartinriktade iQue review är uppenbarligen på gång. Forumsignaturen Hagaborg som flyger helikopter på Grönlands västkust är mkt nöjd med Touratech+ Pathaway. Latitudlinjernas krökning nära polen klarade han med Touratech http://www.TTQV.com.

Enligt GPSpilot så laddas kartor från SD kort automatiskt. Och programmet fungerar på iQue. Finns oxo på forumet. Själv har jag en karta över Bryssels allmänna transportnät som gjorts om från PDF til, PNG och lästs oin i Fugawi. Filen är på 11 MB. Väl syncad över till internminnet kunde jag flytta den med Fugawis egna filhantering till en av Fugawi skapad folder på kortet. Man måste naturligtvis ha plats i RAM för läsningen. Minnet släpps efter användningen (så att man återfår utrymmet - det kan vara problem med detta i en del applikationer).

Jag har ingen erfarenhet av Pathaway och GPSpilot ska sägas. iQuens upplösning på 480x320 pixel är värdefull vid läsning av kartor.
 
sejohas; sa:
Tack för infon Runar,

Låter vettigt att man kan lägga kartorna var man vill.
(fugawi kan alltså hämta kartor från SD-minnet

Med risk för att bli frågvis :)

Byter Ipaq:en karta själv också när det dags, dvs använder den samma "autoladda" funktion som i PC-programmet. Kan ju bli ganska stökigt att byta kartor manuellt om man har många "tårtbitar", gääler ju att hålla reda på vem som är vem.

//
Stefan

Första frågan Ja (om SD-minnet)

Andra frågan Ja, men kartväxlingen skulle kunna ske tidigare, man kommer ut till kanten på kartan innan nästa karta laddas in trots att man gjort kartorna med överlappning
/Runar
 
Hej,

Vi får väl hoppas att Fugawi löser anpassningarna som vi diskuterat ovan snarast.

Instämmer Jonas att Iquens skärmupplösning känns lockande, hur är skärmen i solljus?

Tänk om man bara kunde bestämma sig, man blir ju snart fyrkantig i ögonen av all läsande :)


Stefan
 
Stefan

Jag såg Görans /solteks svar på din fråga om huruvida Fugawi laddar nya kartor automatiskt från sd kortet på ique respektive ipåaq. Svaret är lurigt formulerat så att det av sammanhanget antyds att han bejakar din fråga men samtidigt han inte sagt det själv. Soltek är i så fall den enda som påstår att Fugawi redan kan byta karta själv från kortet i Palm-versionen.

Jag skulle kräva ett mer direkt bejakande.

TTQV - rik. Jag vet ej.Dom har bra forum, ställ frågan där.

Det är mkt att kolla men du gör ändå rätt. Det värsta är att köpa och sedan få ett helsicke för att grejorna inte funkar som tänkt. Så var det med ipaq 5450 för mig i våras. Såg så himla läcker ut på CeBit men sen funkade inte programvaran vettigt alls. Nu finns updates för OS, bluetooth, activesync, wifi - men jag hann tröttna på den under tiden och köpte en iQue.Det har varit trassligt också men på en betydligt högre nivån än just den ipaqmodellen.

Andrew Klinowski/GPS nuts använder verkligen iQuen till hiking, han skrev en liten berättelse på sci geo satellite-nav i höstas och gillar den tydligen.

Ang solljus: Transflektiva skärmar är knepiga i direkt solljus. Det finns vinklar där de syns mycket bra andra där det mest speglar himlen. I bästa fall har man perfekt bild även med backlight avstängt.
 
Hej Jonas,

Instämmer i att svaret är lite vagt från Soltek. I alla andra forum jag kollat, liksom svaret från Fugawi får jag intrycket av att det inte fungerar som Göran beskriver.

Men eftersom de jobbar på det är det förhoppningsvis bara en tidsfråga innan det blir verklighet.

//
Stefan
 
*.rik filer i TT-QW

Hej,

Fått svar angående *.rik filer i TT-QW

---------------------------------------------

Hi,

sorry, no, this is not possible. They are made in a proprietaty format,
not to be readable without paying high licence costs.

--
Viele Grüße / Best regards,
Joachim Bungert PC Service (Jockel) mailto:jbpcs@d63500.de


"TOURATECH-QV", "TOURATECH-RB" and "QV NAVIGATOR"
digital maps, moving map, GPS-navigation and
routeplanning via mouseklick
Digital maps of: Europe, Africa, Asia, Canada,...
TTQV also supports: Top50, Top200, Austria Map, MagicMaps,
Kompass, BSB/PCX-Format(Maptech), Ermapper *.ecw,
Lizzardtech *.sid....
http://www.ttqv.com
http://www.qvn-canada.com
Wednesday, February 4, 2004, 10:02:09 AM, you wrote:


JS> Hi,

JS> I'm curious if its possible to use swedish vector maps with the file
JS> extension *.rik directly into the
JS> TTQV3?


JS> Regards,

JS> Stefan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips