Fugawi och iPAQ 6515, går de ihop?

I iPAQ 6515 finns en inbyggd GPS vilken är direktansluten till navigationsprogrammet TomTom.
Då jag försöker ansluta Fugawi till samma GPS får jag en felutskrift "Port Error= Communications Error 55
Invalid Port Handle"
Fugawi använder comport 4 vilken ställs in automatiskt, Baud Rate 4800 samt Protocol NMEA0183

Hur får man TomTom att "släppa taget" om GPSen?
Använder TomTom samma comport/4/?

Jan
 
Jag har råkat ut för samma sak, men det är egentligen inte COM4 som är problemet för det går att gå runt (se annan tråd här på forumet).

Problem är att rutan för att ändra COM portarna inte vissas i sin helhet så att man kan OK:a en ädring. När jag hade lyckats köra på COM4 så uppstod nästa problem som var att ändra markeringen för ladda senaste karta vid öpning inte heller gick att OK:a.

Kanske har det något att göra med att skärmen är något mindre på 6515 men jag tror ine riktigt på det eftersom det är i sidbredd det saknas och där är ju 6515 jämbördig med andra.

Någon ny upgraderingsversion av Fugawi 3 kommer nog inte heller eftersom man har sin nya Global Navigater nu.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
iPAQ6515 och Fugawi

Jag skrev till Fugawi och frågade och här är svaret:

Dear Jan,

The Ipaq 6515 has a smaller screen which Fugawi is not compatible with. We are waiting to receive an SDK in order to develop Fugawi PPC software to work with their smaller screen.

Please register your Fugawi software in order to be eligible for future upgrades and technical support.


Yours truly,
NORTHPORT SYSTEMS INC.


Kristina Menalo
Customer Service Manager
 
Hur man kommer runt problemet....

Efter mycket sökande och försökande har jag lyckats med att få Fugawi att fungera på min HP 6515.
1. För att få GPS:en till Tomtom att snabbare få kontakt finns det något som heter "Quick GPS Connection" som skall laddas ner med jämna mellanrum. Jag misstänker att denna håller kvar GPS:en hos Tom tom. Då denna var "time out" fick jag plötsligt kontakt med Fugawi.
2. Jag ställde in Fugawi på comport 7 och accepterar alla inställningar jag inte kan göra på skärmen med den "OK" knapp som finns längst ner till höger på 6515:s tangentbord......och det hela fungerade!
Förvisso kan jag inte göra allt, men den visar var jag är och kan skifta kartor. Jag forskar vidare.

Jan
 
Re: Hur man kommer runt problemet....

JanW; sa:
Efter mycket sökande och försökande har jag lyckats med att få Fugawi att fungera på min HP 6515.
1. För att få GPS:en till Tomtom att snabbare få kontakt finns det något som heter "Quick GPS Connection" som skall laddas ner med jämna mellanrum. Jag misstänker att denna håller kvar GPS:en hos Tom tom. Då denna var "time out" fick jag plötsligt kontakt med Fugawi.
Om jag förstått saken rätt så är IPAQ 6515 en s k A-GPS. Genom Quick GPS Connection hämtar den med jämna mellanrum hem ett par dagars information om satelliternas exakta läge och kan därför blixtsnabbt lokalisera satelliterna och få en fix mycket snabbt. Utan denna satellitinformation är den däremot otroligt trög att få igång. Antagligen är det detta du varit utsatt för.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.