friluftsliv för olika åldrar

Jag jobbar på ett skolarbete där jag ska redogöra för vad för friluftsliv som är lämpligt för olika åldrar från 1- 15, har ni tips på sidor, activiteter m.m. så blir jag tacksam.
 
Skelettdelar

Tyvärr kan jag inte referera till någon bok eller utredning. Men i den ålder du har som målgrupp håller jag två saker högst prioriterade.

Skelett och muskler. De växer till genom belastning. Genom till exempel promenader, eller kanske ännu bättre, vandring med packning, får skelettet signaler att växa och bli grövre.

Kombinerar du detta med fysiska övningar, fotboll eller annan idrott, cykling i stället för att åka moped så växer muskulaturen till också.

Gym, njae...nej, din målgrupp bör inte träna med högre vikter än sin egen kroppsvikt.

Ett viktigt parti att träna är vad jag kallar korsetten. Muskelgrupperna runt midjan. På en otränad person bär ryggraden upp kroppen. Egentligen ska muskulaturen sköta om eller hjälpa till. I annat fall riskerar man ryggskador med tiden.
[Ändrat av Zeeke 2007-04-16 kl 10:11]
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips