Lättaste spaden, kan någon ge ett tips? Liten för trängande gropar mm.
Fråga
- Trådstartare Avslutatmedlemskapx
- Start datum
Nordesjö; sa:Intressant rubrik - är det för att du inte vågar skriva "bajsspade", eller för att jävlas med folk som vill söka på forumet?
Hur som helst, kanske en sån här?
![]()
johankse; sa:Lättaste spaden, kan någon ge ett tips? Liten för trängande gropar mm.
Nordesjö; sa:Intressant rubrik - är det för att du inte vågar skriva "bajsspade", eller för att jävlas med folk som vill söka på forumet?![]()
Tarra; sa:Trevligt svar...
Nordesjö; sa:Tarra; sa:Trevligt svar...
Ja, ditt svar var antagligen mycket bättre för Johan.
Jag var allvarlig - en sandlådespade lär funka alldeles utmärkt på fjället för den som inte vill använda skorna för att lyfta på mossar och lavar.
Är det ett problem om de lokala djuren livnär sig på mina "biologiska restprodukter"? Tvärtom vore väl ett större problem...joru; sa:Hmm, lägga skiten under mossa är förmodligen inte så bra eftersom de lokala djuren lätt krafsar upp den då...det tar lååååång tid innan skit komposteras i fjällmiljö, så bakterierna lever länge.
Näe, ner med den i hål och täck med tunga stenar.
gwaihir; sa:Bajsspade?????
Leta åt en avsides plats och gör som alla andra djur gör.