Fråga om bränsle till trangia

Frågan gäller flytande bränsle och inte ev byte till gas. Jag använder "Spisbränsle" till min 25:a. Ganska ok men inte helt sotfritt. Här inte hittat "Tenol" på länge tyvärr.
 
Har inte hittat "Tenol" på länge tyvärr.
Den heter "Kemetyl T-Tenol" numera. Kemetyls artikelnummer: 2303 på enlitersflaska.
Jag köpte min senaste flaska på vanlig bemannad OKQ8-station ... 80:- för en liter,
så klart dyrare än T-Röd. Men det är det värt!
 

Bilagor

  • Tenol.jpg
    Tenol.jpg
    16.5 KB · Visningar: 5,535
Senast ändrad:
Frågan gäller flytande bränsle och inte ev byte till gas. Jag använder "Spisbränsle" till min 25:a. Ganska ok men inte helt sotfritt. Här inte hittat "Tenol" på länge tyvärr.

Halaj!

Jag tror inte du kan hitta en enda tråd här, som handlar om spritkök, där inte gasfolket försöker knô in sina gasflaskor. Denna gång skedde det ovanligt tidigt, redan i inlägg #5.
De är som jehovas vittnen; frälsta. De har skådat ljuset, och vill att alla andra också skall få ta del av detta himmelska. Tungomålstalet är inte långt borta.

Nog med skojande. Spisbränsle. Den börjar ploppa upp här och var och är lätt att hitta.
Jag har provat. Jag är skeptisk. Dess sotning på kastruller verkar vara ungefär samma som min häxblanding: 80-90% T-doja/10-20% metanol.

Men. Jag kan inte säga med säkerhet, men jag har fått en känsla (vet inte) att dess specifika energi (alltså energi/massa) är lägre än hos min häxblandning.

Jag har försökt att leta värden, reda fakta, men inte riktigt hitttat.
Som jag förstår det: ju ”blåare” ”vassare” lågorna är, desto renare brinner de.

Kemetyl skryter med att deras spisbränsle brinner med vackra rödgula lågor.
https://kemetyl.se/product/kemetyl-t-spisbransle

för mig säger rödgula lågor sot!


//T
 
Spritkök

Jag körde en massa år på metanol.
Den blev svårare att få tag på, så jag gick över till Spisbränsle.
T-röd tycker jag sotar för mycket och luktar bedrövligt.
Kunde jag köpa 97% etanol på systembolaget skulle jag köra med det.

/ John
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
När du öppnar kärlet med 96-97% sprit så suger alkoholen upp vattenångan och du står snart med 94-95% sprit. Trist men sant.

Ren sprit lämnar minimalt med förbränningsrester på kärlen.

go tur
 
Överkomligt


Jag bor 200 meter från ett systembolag. Kunde jag hämta spriten där, skulle jag köra med den i Trangian. Det går ju inte åt några större mängder. Trots det höga skattade priset.

Avståndet till Danmark från Umeå gör ju att spriten blir ännu dyrare.

Men jag kanske inte skall tala om att jag använder den till bränsle...
Dom kan ju få för sig att lägga bränsleskatt ovanpå alkoholskatten...


/John
 
När du använder Sprit (T-röd, Rödsprit) till ditt Trangia så sotar det lite... Blanda i lite vatten runt 5% och MAX 10% (enligt råd från Trangia själva) så sotar det mindre... Vintertid ska du inte ha i vatten (eller mycket lite) i bränslet då det tappar lite i effekt.

Rödsprit hittar du t.ex på Jula, Biltema och div. byggbutiker etc

Mvh troswe
 

Bilagor

  • 4197-2-300x300.jpg
    4197-2-300x300.jpg
    13.3 KB · Visningar: 4,300
Det åtgår naturligtvis energi för att koka bort vattnet, oavsett inblandning. Själv accepterar jag hellre sotet........
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips