Förslag på tur 2-3 dagar

Söker tips på tur för en nybörjare med turskidor och pulka. Utgår från Uppsala och tänkte fara iväg om 1-2v, var är lämpligt att åka för att få en bra första upplevelse? Har bil så det finns inga begränsningar att tänka på där.
Övernattning kommer att ske i tält, vintervana finns men dock inte med skidor och pulka.

Ös på med förslag, Grövelsjön eller Fulufjället har jag själv funderat på.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Fulufjället har rätt jobbig stigning innan man är uppe på platån. För tältning är det ofta en fördel att ha lägerplatsen vindskyddad nedanför trädgränsen. Grövelsjön har fördelen i att vägen går rätt nära trädgränsen på flera ställen så att det inte är så mkt höjdskillnad innan du är upp på kalfjället.

Föreslår att du startar i Lövåsen nån mil söder om Grövelsjön och tar tältning i södra Fosksjödalen. Vid bra väder kan du göra toppbestigning av Storväteshågna utan pulka.

Thure
 
Jämtlandsfjällen då?



Det blev Helags [emoji4]
5b5c3ea29c643a55a78c8a433717e1f4.jpg
 
Härjedalsfjällen kanske?

Min första vintertur var tältning vid Sånfjället För ca 35 år sen. Det var en förberedelse innan vi gav oss på längre vinterturer i Härjedalsfjällen och senare till Lappland. Att det blev Sånfjället berodde bara på att det var enkelt att ta sig dit.

Det är klokt att öva vintertältning med skidor och pulka för att se och först hur grejorna och man själv fungerar innan man riktig sätts på prov. Jag har sett mycket bra tips här på forumet, men fick själv lära mig det mesta i praktiken. Lycka till! Du kommer att bli biten.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Kul! Snö ser det ut att finnas :)
Hur gick det i blåsten?
Gick resan bra? Är sugen på att åka dit vid årsskiftet.

Det var väldigt gott om snö, varierande puder och skare.
Lite pilligt att få upp tältet då detta var första turen med just detta tält (Soulo), särskilt då det blåste kanske 15m/s vid tillfället. Men det kom upp utan problem, senare på kvällen och natten var vinden uppe över 20m/s och det snöade ymnigt men tältet stod pall och jag låg och mös i sovsäcken med öronproppar.

Mycket trevlig resa som blev lite kortare än tänkt pga klass 1 varning för snöfall i kombination med vindbyar uppåt stormstyrka, ville inte riskera en dålig upplevelse så det fick bära hemåt istället.

Jag kommer helt klart åka tillbaka till Helags, det jobbigaste var backen upp från parkeringen till trädgränsen. Parkerade vid Kläppen och fick gå upp första sträckan, blev svettigt men desto trevligare när man fick knäppa på sig skidorna och glida lite i det strålande väder som var dag 1.

Lärdomarna blev:
- Skaffa multifuelkök, snösmältning med vintergas tar en evighet.
- Skaffa fast drag till pulkan istället för snöre i VP-rör, spännande när pulkan vill köra om en när man går på skrå.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.