Förlänga regnjacka?

Har nyligen köpt en lätt regnjacka OR Helium II som är bra men lite kort i ryggen, det blir lätt en glipa mot byxorna (Itab packaway) när jag böjer mig fram. Funderar på att föränga jackan ca 15cm med enn"kjol" limmad på insidan i nederkant på jackan. Tänkte mig PU-belagd nylon, http://www.extremtextil.de/catalog/Nylon-210den-PU-coated-130g-qm::184.html för att slippa sy så limmar jag med textillim och förstärker med tejp http://www.extremtextil.de/catalog/Seamtape-for-3-layer-fabrics-22mm::862.html. Vad tror ni om det? Kommer det att hålla? Alternativet är att förlänga byxorna med typ en bib som den här fast kortare http://www.outnorth.se/houdini/fusion-powder-gaiter.php? Men det verkar lite mer komplicerat.
 

gro

Avslutat
Eftersom byxan dels är billigare och dels kommer vara underst hade jag sytt om dem. Sytt om dem.
 
Jo kanske måste sys för att hålla. Hm byxorna är ju billigare men det verkar lite mer komplicerat.
 

gro

Avslutat
Jo kanske måste sys för att hålla. Hm byxorna är ju billigare men det verkar lite mer komplicerat.

Dela midjebandet i sidsömmen, sprätta bort nätet och sy på en förlängning därifrån. Sticka på en slejf och ett par hängsleknappar i mitt bak och på framstyckena, så har du ett par hängslebyxor som är lätta att ta på och av.

Ett exempel, om än något annorlunda. Slejfen kan du göra med band och bandlås, helst ett någorlunda elastiskt band då. Det är bara ett halvt idjeband, som är höjt, som du ska göra. Eller lej bort det.

highrise2.jpg
 
Låter ju bra! Vad tror du om materialvalet? Finns det någonstans att handla sådant i Stockholm eller får man beställa?
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.