Flugspö

hmmm
långa kast funkar bara i reservoarfiske, dvs put n take-sjö..INTE i strömmande vatten .
korta kast funkar alltid, även i put n take, lär dej fiska och ge fn i att skrämma iväg fisken.
:cool:

sensmoral:
klampa ut och skräm fisken så måste du kasta långt

vänligen nils

Vid flugfiske efter havsöring på västkusten är det nästan uteslutande långa kast som gäller. Ibland måste man tex kasta förbi tångruskor och annat bråte.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
 
vi västkustfiskare måste lära oss att kasta långt.. det är tångruskor och motvind på havsöringfisket.. fördelen med att kunna kasta långt är att man kontrollerar de korta kasten riktigt bra. själv tycker jag att kastandet är en trevlig del av flugfisket.
 
jag har även en tanke om vilken typ av spö och utrustning man kan välja.. allt är individuellt, bara man förstår varför det kan blir skit, köper man biltema så kanske upplevelsen påverkas av utrustningen.. kanske inte.. det beror på vem som håller i handtaget och hur viktig utrustningskänslan är.. själv gillar jag bling, bling...
 
äsch, my bad, ursäkta mej...:)
långa kast funkar naturligtvis vid streamerfiske och spinnfiske :cool:
åandra sidan används inte fluglinan alls vid tjeckiskt nymffiske (även kallat puppmete)...;)

vänligen nils
 
läste en kul artikel där artikelförfattaren fiskade stealhead i canada, stolt drev han flugan över hela vattendraget upprepade gånger, till slut gick guiden ner till honom och sa lugnt: If you want to fish on that side, just tell me and we can take the boat over..
 
Tips på billigt bra spö som du aldrig växer ur.. TFO BVK är bland de bästa jag provat,helt i klass med Orvis helios el Loomis NRX fast under halva priset..

Har själv en 5a och en 8a,hel grymma spön!
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Eller så köper du ett sameo classic spö med rulle till bra pris direkt från flugor.se. bra grejer till ett bra pris. Och sameo har riktigt bra spö, har inget att klaga på alls.
 
Jag har nu köpt Powerfly-setet av Pool 12 för en tusenlapp. I mitt tycke känns det riktigt bra, men jag har ju å andra sidan inte provat något annat. När svågern, som är erfaren flugiskare, och hans fiskande kompis var över i helgen testade de några kast och båda var imponerade över den kvalité Pool 12 erbjuder för det rimliga priset.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips