Fjällvandring med fiske, var?

Hej!

Jag och en kompis har bestämt oss för att fjällvandra i sommar. Jag som är fisketokig vill gärna kombinera vandringen med fiske. Jag är inte särskilt kräsen vad det gäller fisksort men när det gäller fjällfiske är det öring, bäcköring, röding och harr som är intressantast. Ingen av oss är flugfiskare så vi har tänkt oss spinnfiske med drag och även mete.

Vi bor i Sundsvall, åker därför inte gärna till norra Lappland. Alla tips är välkommna!

MVH Martin
 
Hmmm...

mete är nog kanske inte att rekommendera i norrbottensfjällen iom att det är förbjudet att metsesfiska med naturligt bete i strömmande vatten ovan odlingsgränsen.

Detta och mycket annat nyttigt hittar du på denna site....fast hur det ser ut i andra län vet jag inte...

/Anders B
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Hårkan och långan är bra. Ett tips är att börja i nedre Hårkan för att sedan åka till Fölinge trakten och sedan till Valsjö byn (ca 13 mil från Östersund). I valsjöbyn finns fint strömfiske och tjärnfiske på (låga)fjäll!
 
Padjelanta

Vandrade längsmed Padjelantaleden i somras och träffade på en hel del fiskare, vilka dessutom hade fått rätt gott om fisk. Det finns hur många småsjöar som helst, och även några större, i området.

Fiske är inte mitt område så mer än så kan jag inte säga.
 
Hemavan/Tärnaby

Vet inte hur långt ni vill åka men ett tips:
Hemavan/Tärnaby har fina fiskevatten och mycket trevlig fjällvandring.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.