Fjällvandra i Hardanger!!?

Hej
Jag ska iväg och fjällvandra i Augusti/September. Jag skulle vilja vandra i Norge och har hört talas om en plats kallad Hardanger. Jag vet inget om stället och hittar ingenting på webben förutom paket resor ifrån "Gunnas Bussresor AB".

Så om det är någon som vet något om detta ställe eller vet några bra länkar så skulle jag uppskatta om ni svarade på detta inlägg

//Fredrik
 
"hardanger"

Gäller det just fjällvandring är det väl Hardangervidda du tänker på.
Stor fjällplatå, lätt att nå, lätt att gå, många hytter (betjente
och selvbetjente) och inte så ensamt.

Enligt andras redogörelser är väl Vidda ungefär lika lite krävande
som Jämtlandsfjällen. Östvidda är tämlinge enformigt,
västra delen böljar lite mer. Hardangerjökulen i norra änden
är 1.800 m hög, fjällen når väl i övrigt 1.400-1.600 m.
Enligt en del kan man, precis som i Jämtland, göra turen
intressantare genom att gå på tvärs mot lederna,
helst
då med tält. Annars är en av de klassiska turerna
Haukeliseter (buss från Oslo)-FInse (järnväg).
Tar en vecka, nästan helt i västra delen.

Vid järnvägen börjar ett högintressant område,
Skarvheimen (trots ett par vägkorsningar).
En tur från Finse mot Jotunheimen rekommenderas varmt,
återigen helst med tält.

il C.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Hardanger

Instämmer Hardanger är lättgånget och västra är roligast. Dock har jag varit med om regn som gjort jokkarna rejält breda och snöstorm som snabbt förändrade sommaren till -5 i Juli, om än bara för timmar....Att korsa märkta stigar är roligast och ställe till lite möda i orienteringen. Det är lätt att komma dit och jag rekommenderar det.
 
Sør på Hardangervidda

Legger bare til at Sør på Hardangervidda slipper du plagsomme turiststier dersom du ønsker å oppleve den virkelige villmarka.
 
Fjællvandring Hardangervidda

Jag har varit på två turer på Hardangervidda; en påsktur från Finse till Rjukan. Vældigt platt! Den andra gången gick jag runt Hardangerjøkulen, en tredagarstur som man antingen kan ta med tælt eller bo på hytter.

Det ær stiligt att hoppa av tåget på Finse i vægløst land, tågturen från Oslo till Bergen ær generellt otroligt fin. Hardangervidda væst ær mer kuperat och så ær det mycket mindre folk dær. Jag tror att en fottur från Finse till Haukeligrend eller kanske ænda ner till Hardangerfjorden ær fin.

Planeringskarta, info om hytter osv:
http://www.turistforeningen.no/
klicka på "turområder".

Tåg: http://www.nsb.no
Buss: http://www.nor-way.no/
linje 180 går førbi Haukeligrend, som ær OK att starta eller sluta på. Det går också bussar længs Riksveg 7.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips