Fjällstugornas matsortiment till salu: Abisko-Nikka

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Nu måste jag ju slå ett slag för min egen prisbelönta maträtt på tur. Jag vann ju faktiskt två st energibars i Utsidans tävling nyligen med denna rätt. Stolt som få :)

http://www.utsidan.se/cldoc/grona-linser-med-gronsaker-och-cashewnotter.htm

Bär med dig maten. Det blir inte så mycket för dom dagarna. Du får det du vill ha och vet att det finns så du inte behöver gå och hoppas på något.

Tack för receptet! :) Verkar ju asgott!

Ja, jag kommer ju äta lunch på fjällstationen i Abisko innan jag ger mig iväg och sen två middagar, två frukostar och en lunch på Kebnekaise fjällstation och sen ev. köpefrukost i Nikka. Så det blir ju inte jättemycket att bära egentligen. Man tänker först: shit, mat för nio dygn! Men sen när man börjar bryta ner etapperna...
 
Framförallt behöver man ju knappast varken karta eller gps för att naviga sig från abisko till nikkaloukta. Även om man bör ta med sig något eller en kombination av dessa.

Skulle även vilja rekommendera att du efter alesjaure viker av mot vistas (1dag) sen går mot nallo (till lunch) och sedan anländer till sälka på eftermiddagen / kvällen.
 

Bilagor

  • IMG_4286.jpg
    IMG_4286.jpg
    54.8 KB · Visningar: 602
Framförallt behöver man ju knappast varken karta eller gps för att naviga sig från abisko till nikkaloukta. Även om man bör ta med sig något eller en kombination av dessa.

Det känns dock viktigt att komma ihåg att Kungsleden ser inte överallt och alltid så tydligt ut som på ditt foto.
Möjligenheten att det finns dimma eller snö och att man går vilse finns alltid.
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    14.6 KB · Visningar: 553

avslutad210712

Gäst
Det känns dock viktigt att komma ihåg att Kungsleden ser inte överallt och alltid så tydligt ut som på ditt foto.
Möjligenheten att det finns dimma eller snö och att man går vilse finns alltid.

Om det inte är snö på marken skall man ha riktigt mycket otur om man skall lyckas tappa bort sig på den delen av Kungsleden. Enda stället som leden är lite sämre synlig (på marken) är från Tjäktjastugan upp till Tjäktjapasset men där går man i en hyfsat smal dal och dessutom är det markerad vinterled.

Självklart anser jag att karta och kompass alltid skall finnas med men då skall man också kunna använda dem.

Om man däremot börjar ta ut svängarna utanför Kungsleden (Vista-Nallo-Sälka) bör man ha baskunskaper i karta och kompass.
 
Tält rekommenderas! :)

Ensamvandra i fjällen är hur coolt som helst! Sen är man ju inte själv särskilt mycket om man nu inte vill vara det. Jag gick sträckan sommaren 2015 och träffade massa trevliga människor. Dock skulle jag vilja slå ett slag för att tälta. Du blir så mycket friare då och kan välja var du vill ha ditt eget medhavda "hus". Sen kan du ju utnyttja stugornas toaletter, bastu och handla mat där ändå. Vad det gäller mat så tyckte jag nog att det fanns ett stort utbud i de flesta fjällstugorna som har butik. Fast klart inte så mycket färskt och är man vegan så kanske det blir svårt. Frystorkade soppor finns det oftast gott om och min erfarenhet är att det är bra mat på fjället. Lycka till!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips