Fjällräven gyrosystem

Hej! Jag skulle vilja be om råd till min nyköpta Fjällräven Raven Gyro. Är det någon som kan lägga upp några bilder hur det ska monteras och tips för en som är ca. 180 lång? Känns sådär att inte kunna klura ut det men med så många specialister som finns här på forumet så hoppas jag på er hjälp! Jag vet att det finns några bilder i andra trådar men inga som jag tycker är tillräckligt tydliga för att jag ska förstå! Tack för hjälpen!
 
Finns riktigt bra bilder i Transportera. Räcker inte de kanske du behöver lite handfast hjälp? Lokal friluftfrämjargrupp/scoutgrupp? Någon härifrån som bor rimligt nära? Skillnaden mellan gyro och andra ramsäckar är inte så stor.
 
På den jag köpt saknades (om jag ser rätt på några andras bilder) snören på ”baksidan” av höftbältet upp mot ramen. Hur ska de dras och hur spända ska de vara? Material?
 
De ska i princip bara hålla höftbältet på rätt köl när du inte har det spänt. Välj ett snöre som är hyfsat smidigt och inte suger vatten. Surra där du tycker, snöret styr som sagt bara bältets upp och ner. Det behöver inte vara särskilt spänt.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips