Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan. Om du inte vill slå av annons­blockering kan du istället stödja oss genom att teckna ett Plusmedlemskap - då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!

Fiskejobb i Norge!?

Kanske inte riktigt en fråga som rör den typen av fiske som detta forum är inriktat på.. men hur som helst...
Jag tänkte söka jobb på fiskefabrik i Norge. Har jobbat på det där innan, men denna fabrik har inga lediga jobb just nu, så jag letar desperat efter andra potentiella arbetsplatser! Har fått tips om att jobba på trålare i Norge också från ett annat forum här på sidan. Om det är någon som har erfarenhet av någon fabrik i Norge som tar emot säsongsarbetare, eller kanske någon trålare som de kan rekommendera, får ni hemskt gärna skriva och tipsa mig!!
Tacksam för svar
Mvh
Annie
 
Ålesund

Vi jobbade på ett företag i Ålesund som heter Fjordlaks AS. Mycket jobb och bra pengar. Vet ej hur det är nu för detta var vintern 98-99. Har tyvärr inget nummer.

Lycka till!
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Norge

Håller på att söka också till Norge. Tänkte vara där i 4-5 månader. Gå in på http://www.aetat.no och sök på "produksjon"

Där hittade jag en del olika företag som söker arbetare. har dessvärre inte fått några svar ännu men det löser sej väl.

Får du tag på något så får du gärna höra av dej. Åker egen bil så fort jag får tag på nåt.

Mvh Henke
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips