Fiske i fjällen

Är det någon här som vet i fall man kan fiska i fjällen kring Storulvån, när man ändå e på vandring??
 
Förslag

Hej!

Kanske Du får snabbare svar om Du lägger in ditt inlägg i forumet Fiske här på utsidan.

Bara ett litet tips....

Mvh
Bert
 
Tack för tipset, men jag har lagt in min fråga på fiskeforumet för ett antal dagar sedan - och den som har kommit närmast ett svar på min fråga är du.

/Mogge
 
Det går att hitta en hel del trevliga fiskevatten runt Storulvån. Bl a kan man fiska i Handölan som rinner förbi fjällstationen, men det finns mycket mer. Ett tips är att gå in på länsstyrelsen i Jämtlands sajt (http://www.z.lst.se/rennaring/fiske.htm). Där kan du beställa en broschyr med kartor över alla upplåtna fiskevatten på renbetesfjällen i Jämtland. Dessutom kan du ladda ner en förteckning över alla vatten som PDF.

God fiskelycka/ Henric
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips