Fisher S-Bound

Är sugen på nya turskidor och skulle då vilja ha ett par vallningsfria som faktist fungerar i off pisten.

Tittade då in på Fischer tänkte på deras klassiska E99 men hitta några nys skidor som såg kul ut Fisher S-bound:

http://www.fischer-ski.com/s-bound/

Lätta vallningsfria skidor med midja (98-69-88)
Någon som har testat?
 
inte testat men...

väl känt och klämt, verkar kanofina. kombinerat med ex scarpa T4-T3 eller kanske "salomon raid" pjäxor. Jag har själv fjolårets E-109 i vallningsfri modell och är verkligen nöjd.

/Urban
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Det här var intressant! Var finns dom att köpa? Vad kostar dom? Nån som testat att åka på dom? Det är förståss omöjligt att provåka dom, eller?

Skulle kunna vara en ypperlig kompromiss i svensk fjällterrräng, med långa, böljande flacker mellan topparna.

Ett annat alternativ är det gamla tricket med fästvalla på ett par lätta, vanliga telis/randonnéskidor. Lite jobb me´t bara./sladden
 
Säkert på flera ställen.

På "Vått och Torrt" i Sundsvall har man inne alla modellerna utom "Boundless tour". Priset är ca 2500-2700 klirr/par. Montera på ett par "Voilé 3-pin cable" och man har den perfekta skid-bindnings kombinationen för äventyret (med risk för en smäll på fingrarna av BC-förespråkarna) :) .

MVH Urban.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips