Filékniv - tips tack :)

Denna är fin tycker jag. Skulle däremot vilja ha den som fällkniv vilket jag sett tidigare nånstans.
https://knivshop.se/p/opinel-fish-fillet-knives/

Det är nog en fällkniv du länkat till.

Håller med Ayrin om Opinels skaft dock. Fast mitt problem är snarare att handen lätt glider neråt. Har några av deras vanliga "moraknivar" och en svampkniv. Skulle önska om inte en parerstång så åtminstome nån "bulle" nedtill på skaftet så handen håller sig där den ska vara. Tycker deras knivar är lite läskiga därför.
 
Instämmer i att någon form av parerskydd eller format handtag är lämplig på en kniv man rensar fisk med, då man alltid blir våt, hal och slipprig om händerna.
 
@tiddelipom
Den var ju riktigt snygg! Jag vill nog ha en fastbladare som "vanlig" filékniv, men för vandringar var den ju riktigt snygg (inte jättepraktiskt med fällis kanske, men ibland får sånt vika för stil ;D).

@DoktorGlas, smux
Jo, jag tycker också de är obehagliga när de ser ut sådär, krävs inte mycket fantasi för att räkna ut vad som händer om en slinter på handtaget med sina våta och kalla händer när en står där och försöker ta sig igenom abborrepansaret på fisk nummer 37... :(
 
Knivbladen är så satans vassa och tunna också. Har faktiskt slutat att använda mina efter att ha skurit mig flera gånger. Tycker de är lite läskiga när man ska låsa fällmekanismen också, förresten.
 
Finska Martiini gör fina file knivar, titta på deras sortiment. Bl a filé knivar med lite kortare blad som kan passa fint till Aborre.
 

Aktuellt

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips