Fickkniv på resa

HasseQ

Avslutat
Yep, uppenbarligen finns det problem med tolkningen. Jag vill ta mig till en butik i stan, köpa en bra kniv och såg, ta bussen hem igen. Sen ta med dom i bilen och åka ut och campa. Riskerar man fängelse då ?????
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Som jag har fattat det var själva poängen med knivlagen att göra det olagligt att t ex ta med morakniven när man skulle på puben eller till folkets park på dans.

Före knivlagen var det nämligen tillåtet så länge man inte använde den på ett olämpligt sätt, dvs hotade någon, stack någon eller sprättade upp någon.

Så, jag kan se att det finns en poäng med själva lagen. Låt vara att tillämpningen åtminstone inte alltid rimmar med intentionerna. Vidare tycker jag det är bra att frågan prövas i domstol. Det är först när domstolen sagt sitt som tolkningen skapas.
 
Yep, uppenbarligen finns det problem med tolkningen. Jag vill ta mig till en butik i stan, köpa en bra kniv och såg, ta bussen hem igen. Sen ta med dom i bilen och åka ut och campa. Riskerar man fängelse då ?????

Inte om du har verktygen nerpackade på bussen och inte lätt åtkomliga i bilen. Lägger du kniven i dörrsidan och t ex torskar för fortkörning så kan det bli problem.
 
Jag brukar ha kniv, yxa och Klas i bagaget, men får nog nu tänka om.
Om du med bagaget avser bagageutrymmet i din bil så är det helt OK att ha den utrustningen där.
Du får till och med ha vapenväskan / vapenkofferten med knallpåken där - när du själv färdas i fordonet.

PS
Harry Haffa brukar bli gladare om du inte har slutstycket i samma förpackning som vapnet.
Själv brukar jag ha slutstycket i ett hölster i bältet när knallpåken färdas i bakluckan...
Kniv, yxa och en KLAS (med snöblad) ligger alltid där bak också, nere under golvplattan...
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.